Trakya bölgesindeki ticaret borsalarının yeniden yapılandırılması ve ürün borsaları
Reorganization of exchanges in Thrace region and commodity
- Tez No: 133128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Ticaret Borsaları serbest piyasa ekonomilerinde düzenleyici işlevleri olan kurumlardır. Çünkü Ticaret Borsaları taran ürünlerinde serbest rekabetin, diğer bir deyişle, arz ve talep kanunun işlerlik kazanması için gerekli olan tüm koşulların bir bütün halinde toplanmasını sağlamaktadır. Çiftçinin ürettiği tarım ürünleri piyasanın mevcut koşullan içinde gerçek değerine ulaştığı ölçüde, devletin tarım sektöründe destekleme politikaları nedeni ile üstlendiği mali yükü de azalabilmektedir. Bu araştırmanın ana materyalini Trakya Bölgesindeki Ticaret Borsalarının 2001 yılı faaliyet sonuçlan ile yönetici ve üyeleriyle yüz yüze yapılan anket sonuçlan oluşturmuştur. Çok sayıda yurt içi ve yurt dışı çalışmalardan da geniş ölçüde yararlanılmıştır. Borsalarla yapılan anket çalışması iki aşamadan oluşmaktadır. Borsaların fiziki altyapısı, uzman personel varlığı ve genel durumu ile ilgili veriler tam sayım yöntemine göre bölgedeki 1 1 adet Ticaret Borsası genel sekreterleriyle yapılan anket sonucunda, salon satışlarının niteliği, ürün borsası ve vadeli işlem borsalarının kurulması ile ilgili veriler ise her borsada 5 üye ile (toplam 55) görüşülmesi sonucunda elde edilmiştir. Araştırma sonucunda; borsaların yemden yapılandırılabilmesi (spot borsacılığın yerleştirilmesi, borsanın fiziksel donanım modernizasyonu, ürün ihtisas borsalarının kurulabilmesi, ambar makbuzları ve umumi mağazacılık sisteminin geliştirilebilmesi, ürünlerin sınıflandırılarak standardizasyonun sağlanması v.s.) ve işlem çeşitliliğinin artırılabilmesi (Forward, futures işlemlerin gerçekleştirilebilmesi) için belirli kriterlerin olması gerektiği belirlenmiştir. Bu kriterler aşağıda sıralanmıştır: İşlem Adedi îşlemMiktan İşlem Hacmi TMO ve Kooperatif alım saunalarının payı (devlet müdahalesinin payı) İthalat / İhracat İşlemleri HMS (üretici satıştan) / HTS (tüccar/fabrika alım satımları) Avantajlı Ürünler İnternet Erişimi, Web Sitesi Nitelikli Personel Fiziksel Olanaklar (kullanım alanı, depo adedi ve kapasitesi, kantar adedi, şube) Üye Sayısı Salon Alanı Salon Satışıma Yapılıp Yapılmama Durumu Canlı Hayvan Alım Satan Yerinin Olup Olmadığı Laboratuvar Bilgisayar Donanımı Sonuç olarak; Trakya Bölgesindeki Ticaret Borsaları söz konusu kriterler açısından değerlendirilerek borsaların avantajlı ve dezavantajlı yönleri ortaya konmuş, gelişme potansiyeli araştırılmış ve Dünya'daki gelişmiş borsaların düzeyine erişebilmeleri için gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Commodity Exchanges are the important organizations which have efficient and regulative rule in the economics having pure competition system. Since, in commodity exchanges rules of pure competition system could easily be happened for agricultural products. If value of the agricultural products could be reached to the real level, the financial burden of the goverment could be decreased because of supporting policies for agricultural products. The main data of this research, has been collected by using questionnaires to the directors of the commodity exchanges which are located in Thrace region. Many of researchs and publications both domestic and foreign were also benefited. The questionnaires which are done by commodity exchanges have been realized by two stages. The related data about physical infiasutructure, qualified staff and general sutructure of the commodities were collected by face-to-face interviews to the general secretariats using total sampling methodihe other data related with, the open out-cry system, specialized commodity exchanges, the sutructure of construction of futures market and etc., were collected to the five members in each board of trade (55 members). As the result of the research, it's determined that the success of reconstruction of commodity exchanges is very related with the criteria which are given below:. Number of operations. Number of members. Quantity of operations. Area of pit. Volume of operations. Done or not of out-cry facilities. Operations of imports / exports. Have or not of livestock sales place. Farmers sales / merchants and fabrics. Laboratory sales. Computer opportunities. The share of such organizations which. Advantageously products TMO and cooperatives. Internet and web site opportunities. Physical capacities(usable area,. Qualified staff capacity and number of elavators, number of basculs etc.) Consequently, according to the criterias listed above, the all commodity exchanges were examined detailed and the advatage and disadvantage situations were determined respectively. In addition to the development potentials were also examined and necessity suggestions were offered to be achiving higher levels as to developed countries.