Trakya yöresinde kırsal kesimde kurulacak bir rüzgar türbini için en uygun kanat tipinin, kanat açısının ve kanat konumunun belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on determination of the fittest blade type, blade angle and blade position for establishing a wind turbine with agricultural aim in Trakya region
  1. Tez No: 133143
  2. Yazar: ALİ VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ TRAKYA YÖRESİNDE KIRSAL KESİMDE KURULACAK BİR RÜZGAR TÜRBİNİ İÇİN EN UYGUN KANAT TİPİNİN, KANAT AÇISININ VE KANAT KONUMUNUN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ali VARDAR Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman Prof.Dr. Bülent EKER 2002, 159 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Selçuk ARIN Jüri: Prof. Dr. Ahmet Nedim YÜKSEL Jüri: Prof. Dr. Bülent EKER (Danışman) Jüri: Prof. Dr. Kamil ALİBAŞ Jüri: Prof. Dr. Bahattin AKDEMİRII Ülkemizin enerji sorununa çözüm arayışları içinde daha fazla enerji üretmenin yanında, belirli kesimlerin kendi enerji ihtiyaçlarını kendileri üreterek ulusal şebekeden daha az enerji talep etmeleri konusu da düşünülmesi gerekir. Bu düşünce altında, tarımsal kesimin de kendi enerji ihtiyacını kendisinin üretebilmesi önemlidir. Tarımsal kesimin kendi enerjisini üretebileceği kaynaklar çeşitlidir. Bunların en önemlilerini Temiz ve Yenilenebilir enerji kaynakları oluşturmaktadır. Bu enerji kaynaklarından biri de rüzgar enerjisidir. Ancak elektrik üretimi amacıyla kullanılan büyük rüzgar türbinlerinin kuruluş maliyetlerinin çok yüksek olması sebebiyle kırsal kesimde kullanılabilmeleri oldukça zordur. Bu sebeple de kırsal kesime uygun maksimum enerji üretimi sağlayabilecek türbinlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bir rüzgar türbininden maksimum enerji üretimini sağlayabilmek çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar türbinin yüksekliği, kanat süpürme alanı gibi faktörlerdir. Bu çalışmada da bu faktörlerden biri olan kanat yapılan incelenmiştir. Kanat tipi, kanat açıları en az rüzgarda bile dönme sağlayabilecek özelliklerde olmalı ve yörenin rüzgar potansiyeli ile uyum sağlamalıdır. Yörenin rüzgar potansiyeline ve rüzgar esme hızına en uygun kanat yapısının belirlenmesi ile elektrik üretim amaçlı büyük rüzgar türbinlerine göre daha uygun maliyetle üretilebilecek bu türbinler tarımsal amaçla kullanılabilecektir. Böylece ulusal şebekeden daha az enerji talebi olabilecektir. Çalışmada sonuç olarak; Trakya yöresinin rüzgar varlığına ve Trakya yöresi kırsal kesiminin enerji talebine göre kurulabilecek bir rüzgar türbini için gerekli özellikler saptanmıştır. Bu özellikler Trakya yöresindeki merkezlere göre farklılık göstermektedir. Ama genel olarak tavsiye edilebilecek kanat ve rüzgar türbini özellikleri aşağıda verilmiştir: Kanat profili Burulma açısı Kanat açısı Kanat sayısı Türbin yüksekliği Kanat alanı İMACA 4415 0-10 derece 18 derece 4 adet 15-30 m 7,42-19,76 m2
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Ph.D. Thesis A RESEARCH ON DETERMINATION OF THE FITTEST BLADE TYPE, BLADE ANGLE AND BLADE POSITION FOR ESTABLISHING A WIND TURBINE WITH AGRICULTURAL AIM IN TRAKYA REGION Ali VARDAR Trakya University Institute of Science Branch of Agriculture Machines Supervisor Prof. Dr. Bülent EKER 2002, Page 159 Jury: Prof. Dr. Selçuk ARIN Jury: Prof. Dr. Ahmet Nedim YÜKSEL Jury: Prof. Dr. Bülent EKER (Supervisor) Jury: Prof. Dr. Kamil ALİBAŞ Jury: Prof. Dr. Bahattin AKDEMİRIV There is an energy problem in our country. For solution this problem, the more energy must be produced. In addition smaller energy requirement is a solution. Some enterprises can produce themselves their energy requirement. According to this concept it is important that the agricultural enterprises produce their energy requirement. Production energy methods of these Agricultural enterprises are different. The most important of different energy production methods is the using of renewable energies. One of these renewable energies is the wind energy. But the price of the large wind turbines which produce electricity is very expensive. Therefore using of this wind turbines isn't easy in the small agricultural enterprises. So the wind turbines for the agricultural enterprises must be developed. Maximum energy production of a wind turbine is depend on some factors. These are height of the turbine, area of the blades etc. In this research, we investigated properties of the blades. Blade profile and to blade angle must be suitable for turning them in to the smallest wind speed. Naturally the wind potential of regions very important. Therefore blade properties must be adapted according to region conditions. If we will adapted wind turbines on wind potential and wind speed of the region, we can decrease price of wind turbines. These cheap wind turbines can use in the agricultural enterprises. Thus, it is possible that the smaller energy using can be supply in national energy net. As a result, we determined of needed wind turbines characteristics for Trakya region. These characteristics changed in the different cities of the Trakya region. Generally we can recommend blade and wind turbine characteristics that were given as below: Blade profile Twist angle Blade angle Blade number Turbine height Blade area NACA4415 0-10 degree 18 degree 4 unit 15-30 m 7,42-19,76 m2