Yüksüz pseudoatom metodu ile küçük yük transferi yapılabilen sıvı metal ve metal alaşımlarının atomik bağlanma enerjileri
The Atomic binding energy for molten metal and metal alloys with small charge transfer effects using the neutral pseoduatom method
- Tez No: 133154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ŞENTÜRK DALGIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu tezde küçük yük transferi yapılabilen sıvı metal alaşımları için atomik bağlanma enerjilerini Yüksüz Pseudo Atom Metoduna dayalı öne sürülen ab initio yerel pseudopotansiyelleri ve Atom ve Moleküllerin Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi ile teorik hesaplama metodu verilmektedir. îki bileşenli ergimiş metal alaşımlarındaki atomlar-arası etkileşmelerin anlaşılması amacı doğrultusunda öncelikle yerel elektron - iyon potansiyelleri ele alınmıştır. Metalik bağların halen etkin olduğu halde küçük yük transferi içeren alaşımlar için ab initio pseudopotansiyelleri formalizmi verilmektedir. Bu potansiyeller alaşımdaki bileşenlerden birinin iletkenlik bandından diğerininkine yük transferi yapılarak, küçük kimyasal etkilere izin verildiği durumda ve iki tür iyonun varlığında Yüksüz Pseudo Atom metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Yük transferi için iki mümkün model ileri sürülmüştür. Karşılaştırma için yerel Heine-Abarenkov ve son zamanlarda metalik atom grupları için iyi sonuçlar veren Fiolhais model potansiyelleri ele alınmış ikinci mertebeden pseudopotansiyel pertürbasyon teorisi kullanılarak atomlar-arası etkin çiftler etkileşme potansiyelleri hesaplanmıştır. Hesaplanan atomlar-arası etkileşme potansiyelleri ile MHNC-İtici ve VMHNC integral denklem yaklaşımları kullanılarak sıvı toprak alkali metal ve metal alaşımlarının yapısal özellikleri elde edilmiş ve deneysel sonuçlar ile karşüaştınlmıştır. Küçük yük transferi içeren iki bileşenli sıvı sistemlerinin atomik bağlanma enerjileri Yüksüz Pseudo Atom metoduna dayak hesaplanan iyonlar-arası etkileşme potansiyelleri ve statik yapı özellikleri kullanılarak hesaplanmıştır. Sonuçlar literatürdeki farklı metotlar ile hesaplanan teorik sonuçlar ile uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, we have presented a theoretical calculation method which is based on the Neutral Pseudoatom Method (NPA) and Density Functional Theory (DFT) for the calculation of the binding energy for molten metal alloys with small charge transfer effects. We have first studied the local electron-ion pseudopotentials to develop an understanding of the inter-atomic interactions in liquid binary metal alloys. A formalism for the computation of ab initio pseudopotentials for alloys is presented which introduces small charge transfer effects, so that metallic bonding is still dominant. These pseudopotentials are calculated by taking into account, the presence of the two types of ions using the Neutral Pseudoatom (NPA) Method and allowing for small chemical effects through charge transfer from the conduction band to one of the components of the alloy. Two possible models for the charge transfer are discussed. For comparison, the Local Heine-Abarenkov (LHA) and recently proposed Fiolhais' model potential which give the best results for metallic clusters are taken into account to derive the interatomic effective pair potentials using the second order pseudopotential perturbation theory. The structural properties of the simple liquid alkaline earth and liquid alkaline earth metal alloys have been obtained with the calculated interatomic pair potentials using the MHNC-REP and Variational Modifed Hypernetted Chain (VMHNC) integral equations and the results are compared with experimental data. The Atomic Binding energy for the binary liquid metal alloys with small charge transfer effects have been computed using the calculated NPA interatomic pair potentials and their structural properties. Results are in good agreement with those obtained by other theoretical methods in literature. u