Çözülebilir kuantum saçılma sistemlerinin grup metotları ile incelenmesi
A Study of the solvable quantum scattering system via the group methods
- Tez No: 133153
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL MİRZA KERİMOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET ÇÖZÜLEBİLİR KUANTUM SAÇILMA SİSTEMLERİNİN GRUP METODLARI İLE İNCELENMESİ Nurşen SEÇKİN GÖRGÜN Doktora Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Gül Mirza KERİMOV Temmuz 2002, 90 sayfa Bu tez çalışmasında bir-boyutlu kuantum saçılma sistemleri Kerimov [46] tarafından verilen cebirsel yöntem vasıtasıyla incelenmiştir. H Hamiltonyeni ile 50(2,1) grubunun Casimir operatörü arasında [C-X/ + 1)L, =Q(x){H-E) j = ~-ip n = m,v,l ilişkisini sağlayan Hamiltonyenler araştırılmıştır [54], burada H^ 50(2,1) grubunun temsil uzayının 50(2,1) => 50(2), 50(2,1) 3 50(1,1) veya 50(2,1) 3 £(1) indirgemelerindeki bir-boyutlu alt uzaydır, p, m, v, A parametreleri sırasıyla 50(2,1), 50(2), 50(1,1) ve £(l)'in indirgenemez temsillerini belirtir. Ayrıca kullanılan p2, m2, v2, A2 parametreleri E enerjisinin lineer fonksiyonlarıdır. Buna göre 50(2,1) => 50(2), 50(2,1) z> 50(1,1) ve 50(2,1) 3 E(l) indirgemelerine karşılık gelen potansiyel yapılan sınıflandırılmıştır. Bunlar sırasıyla hipergeometrik Natanzon, genelleştirilmiş Ginocchio ve konfluent hipergeometrik Natanzon potansiyel sınıflarıdır. Bu potansiyeller için sistemin saçılma matrisi ve dalga fonksiyonları grup yöntemiyle bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Saçılma teorisi, Cebirsel yaklaşım, Bir-boyutta saçılma. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY OF THE SOLVABLE QUANTUM SCATTERING SYSTEMS VIA THE GROUP METHODS Nurşen SEÇKİN GÖRGÜN Ph. D. in Physics Supervisor: Gül Mirza KERİMOV July 2002, 90 pages In this thesis the one-dimensional quantum scattering systems is studied via algebraic method that is given by Kerimov [46]. The Hamiltonians which are proved the relation [C - j(j + 1)]^ = Q(x)(H -E) j = ~- ip n = my, A between H Hamiltonian and C Casimir operator of 50(2,1) group is investigated [54], here H is a one-dimensional subspace in the reductions 50(2,1) 3 SO(2), 50(2,1)3 50(1,1) or 50(2,1) 3 £(1) of representation of 50(2,1) group. The parameters p, m, v and A specify the irreducible representations of 50(2,1), 50(2), 50(1,1) and E(l), respectively. Furthermore, p2, m2, v2, A2 parameters that are used are linear functions of the energy E. Hence the potentials which correspond to reduction 50(2,1)3 50(2), 50(2,1)3 50(1,1) and 50(2,1) 3 £(1) are classified. Those are hypergeometric Natanzon, generalized Ginocchio and confluent hypergeometric Natanzon potentials classes, respectively. Scattering matrix and wave functions for these potentials are obtained using group method. KEY WORDS: Scattering theory, Algebraic approach, One-dimensional scattering. IV