Ankara ilinde yetiştirilen kabakgillerde görülen hıyar mozaik virüsü izolatlarının serolojik yöntemlerle karakterizasyonu
Serological characterization of Cucumber mosaic virus isolates in cucurbit plantation in Ankara province
  1. Tez No: 133188
  2. Yazar: ŞULE DURSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Ankara ili ve çevresinde yetiştirilen kabakgillerde görülen ve kabakgillerin en önemli viral hastalıklarından biri olan Cucumber mosaic cucumovirus (CMV) izolatlarının serolojik yöntemlerle belirlenmesi amaçlamıştır. Bu nedenle, Kabakgil ekim alanlarına 2002 yılı Temmuz-Ağustos- Eylül (Eylül ayının ilk iki haftası) aylarında düzenlenen surveylerde 230 bitki örneği toplanmıştır. Surveyler virüs benzeri simptomların görüldüğü Ankara iline bağlı en fazla kabakgil ekimi yapılan Ayaş, Beypazarı, Çubuk, Nallıhan, Haymana, Kalecik, Kazan, Polatlı, Sincan ve Şereflikoçhisar ilçelerine düzenlenmiş ve izolatlar buralardan elde edilmiştir. Örnekler konukçu bitkilere mekaniksel olarak aşılanmış ayrıca serolojik yöntemlerden DAS-ELISA yöntemi ve Agar-jel Testi uygulanmıştır. CMV izolatları serolojik olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda toplam 230 örnekden, Nallıhan' dan temin, edilen izolatların 7 tanesi CMV alt grup-I olarak tespit edilmiştir. Diğer örneklerden ise herhangi bir sonuç elde edilememiştir. ANAHTAR KELİMELER: Cucumber mosaic cucumovirus (CMV), DAS-ELISA, Agar-jel yöntemi, Kabakgiller,CMV alt grup-I.
Özet (Çeviri)
In this research had been carried out to determine the serological characterization of Cucumber mosaic cucmnovirus in Ankara province which is the most important viral disease of cucurbits. For this purpose, surveys were conducted in July, August, September (first 2 weeks) 2002 and 230 plant samples were taken from young leaves of cucurbits. Surveys were done to Ayaş, Beypazarı, Çubuk, Nallıhan, Haymana, Kalecik, Kazan, Polatlı, Sincan and Şereflikoçhisar where the main cucurbits growing areas of Ankara province and the isolates which showed virus like simptoms were obtained. Collected isolates were mechanically inoculated to indicator plants, in addition DAS- ELISA and double diffusion tests were performed against the virus with all isolates and CMV subgroups were determined as serologically. As a result of the research, 7 isolates which were collected from Nallıhan of 230 isolates were determined as infected with CMV Subgroup-I. No result was obtained with the other specimens. Key Words : Cucumber mosaic cucumovirus (CMV), DAS-ELISA, Agar-gel assay, Cucurbits, CMV subgroup-I