Kırıkkale ilinde yetiştirilen taklacı güvercinlerin morfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphological characteristics of tumble pigeons reared in Kirikkale province
- Tez No: 592089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmanın amacı Kırıkkale ilinde yetiştirilen taklacı güvercinlerin morfolojik özelliklerinin belirlenmesidir. Çalışma 2018 Mart - 2019 Ocak ayları arasında Kırıkkale İlinde yer alan 7 işletmedeki 42 erkek, 38 dişi olmak üzere toplam 80 güvercinle yürütülmüştür. Güvercinlerde vücut rengi, nişane, baş tipi, tepelilik, göz rengi, paçalılık, kanat ve kuyruk telek sayısı belirlenmiştir. Ortalama canlı ağırlık değeri 323.28 g, vücut uzunluğu 34.14 cm, kanat açıklığı ve uzunluğu 67.74 cm ve 30.63 cm, kuyruk uzunluğu 13.88 cm, göğüs çevresi, genişliği ve derinliği 20.34 cm, 50.31 mm, 57.75 mm, baş uzunluğu ve genişliği 48.29 mm ve 18.85 mm, gaga uzunluğu ve derinliği 15.78 mm ve 5.09 mm, incik çapı 4.76 mm olmuştur. Canlı ağırlık, göğüs genişliği ve göğüs derinliği bakımından yaş grupları arasında istatistiki olarak önemli (p < 0.05) fark bulunmuştur. Erkek ve dişilerde canlı ağırlık, kanat uzunluğu (p < 0.05), baş genişliği (p < 0.01), vücut uzunluğu ve gaga derinliği (p < 0.001) bakımından farklılıklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Sonuç olarak, Kırıkkale ilinde yetiştirilen taklacı güvercinlerde bazı morfolojik özellikler açısından yaş grupları arasında farklılık (canlı ağırlık, göğüs genişliği, göğüs derinliği), bazı morfolojik karakterlerde de cinsiyetler arası farklılık (canlı ağırlık, kanat uzunluğu, baş genişliği, vücut uzunluğu ve gaga derinliği) olduğu tespit edilmiştir. Kırıkkale taklacısının Trakya Makaracısı, Bursa Oynarı, Alabadem ve filo güvercinlerinden farklı bir genotip, Ankara taklacısının ise bir varyetesi olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine morphological characteristics of tumble pigeons reared in Kırıkkale province. The study was conducted with 80 pigeons (42 males and 38 females) in 7 farms in Kırıkkale Province between March 2018 and January 2019. In pigeons, body color, marking, head type, crest, eye color, longing, wing and tail count were determined. Average body weight was 323.28 g, body length 34.14 cm, wingspan and length 67.74 cm and 30.63 cm, tail length 13.88 cm, chest circumference, width and depth 20.34 cm, 50.31 mm, 57.75 mm, head length and width were 48.29 mm and 18.85 mm, beak length and depth 15.78 mm and 5.09 mm, shank diameter 4.76 mm. The difference between age groups in terms of body weight, chest width and chest depth was statistically significant (p < 0.05). In male and female individuals live weight, wing length (p < 0.05); head width (p < 0.01); The difference in body length and beak depth (p < 0.001) were statistically significant. İt was determined sex groups were statically different some morphological characteristics (body weight, wing length, head width, body length and beak depth), however age groups were statically different some morphological characteristics (body weight, chest width, chest depth). It is thought that Kırıkkale tumbler, may be a different genotip of Trakya Makaracısı, Bursa Oynarı, Alabadem and filo pigeons and also may be a different variety of Ankara tumbler.