Çankırı havzasında yer alan Hançili formasyonunda çökelme ile eş yaşlı yapısal unsurlar
The Syn-seimantary structures of the Hançili formation in the Çankırı basin
  1. Tez No: 133190
  2. Yazar: DİDEM SAVAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL SEYİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇANKIRI HAVZASINDA YER ALAN HANÇİLÎ FORMASYONUNDA ÇÖKELME ÎLE EŞ YAŞLI YAPISAL UNSURLAR Didem SAVAŞÇI Ankara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Gürol SEYİTOGLU Çan kın Havzası 'nın kuzeybatısında yaydım gösteren Hançili formasyonu alt-orta Miyosen Kumartaş formasyonu üzerine geçişli olarak gelmektedir. Bu üniteler geç Pliyosen'de doğu kenarı bindirmeli batı kenan normal faylı bir tektonik kama ile parçalanmıştır. Bu çalışmada iki anahtar lokalitede (Şemsettin köyü civan ve Karatepe köyü civan) ayrıntılı jeolojik haritalar hazırlanmıştır. Bu haritalama sonucunda iki farklı sınır ilişkisi gözlenmiştir. Bunlardan birincisi Hançili ve Kumartaş formasyonlarının çökelimi (erken-orta Miyosen) ile eş yaşlı normal feylı ve üzerlemeli sınırlardır. İkincisi ise bu formasyonların çökeliminden sonra gelişmiş olan havzayı parçalayan tektonik kamama normal faylı batı kenarına ait sınırlardır. Ayrıca çalışma alanı içerisinde uygun görülen lokasyonlardan ölçülü stratigrafik kesitler alınmış ve ortam yorumu yapılmıştır. Sonuç olarak, Kumartaş ve Hançili formasyonları içerisindeki sedimantasyonla eş yaşlı normal taylar bulunmuş ve bu ünitelerin erken-orta Miyosen boyunca genişlemeli tektonik rejim altında çökeldiği ortaya konmuştur. 2003, S3 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Çankırı havzası, Neojen, Hançili formasyonu, Kumartaş formation, tektonik kama.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE SYN-SEDIMENTARY STRUCTURES OF THE HANÇİLİ FORMATION IN THE ÇANKIRI BASIN Didem SAVAŞÇI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Geology Supervisor Prof. Dr. Gürol SEYÎTO?LU The Kumartaş formation, which is outcropped in the northwest of Çankırı basin, laterally and vertically grades into overlaying Hançili formation. These sedimentary units are fragmented by a tectonic silver having tfamsted eastern and normal faulted western sides. In the research area, two different kind of relationships are observed. The first one is a faulted overlapped relationship between the basemen and Kumartaş and Hançili formastions. It indicates that syn-sedimentary normal faults are developed during the accumulation of the formations. Second one is a post-sedimentary normal fault which represents the western side of tectonic sliver that fragmented the Neogene sedimentary basin. In addition, stratigraphic sections are measuned from suitable locaties in study area and its environmental interpretation has been made. As a result, this thesis presents syn-sedimentary normal faults that indicate existence of extensional tectonics in early-middle Miocene during the accumulation of Kumartaş and Hançili formations. 2003, 53 pages Key Word: Canlan basin, Neogene, Hançili formation, Kumartaş formation, tectonic sliver.