Bazı fiziksel toprak özellikleri kullanılarak su iletkenliğinin tahmini
Prediction of hydraulic conductivity using some soil physical properties
  1. Tez No: 133197
  2. Yazar: FAKİ ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI FİZİKSEL TOPRAK ÖZELLİKLERİ KULLANILARAK SU İLETKENLİĞİNİN TAHMİNİ Faki ERGÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Abdullah BARAN Bu çalışmada doygun koşullarda toprağın su iletkenliği ile diğer bazı fiziksel toprak özellikleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Laboratuvar koşullarında ölçülen su iletkenlik ile geliştirilmiş Kozeny-Carman denklemi kullanılarak tahmin edilen su iletkenliği karşılaştınlmıştır. Bu çalışma 24 toprak profilinde, aridisol, cnlisol ve vertisol toprak ordolarına yürütülmüştür. Değerlendirme toprak ordolarına ve bünyeye göre yapılmıştır. Sonuç olarak bu formül, bu çalışmada entisoller ve orta bünyeli topraklar için uygun bulunmasına karşılık, özellikle vertisoller ve ağır bünyeli topraklar için uygun bulunmamıştır. Su iletkenliği etkili porozite, toplam porozite, kum yüzdesi ve organik madde miktarı ile doğru orantılı, tarla kapasitesi, hacim ağırlığı, kil yüzdesi ve solma noktası ile ters orantılı olarak değişmektedir. 2003, 49 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Doygun koşullarda su iletkenliği, etkili porozite. gözenek geometrisi, Kozeny-Carman denklemi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PREDICTION OF HYDRAULIC CONDUCTIVITY USING SOME SOIL PHYSICAL PROPERTIES Faki ERGÜL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Supervisor : Prof.Dr. Abdullah BARAN The relationships of saturated hydraulic conductivity and some soil physical properties have been investigated in this study. Laboratory measurements of saturated hydraulic conductivity and predicted saturated hydraulic conductivity have been compared by using modified Kozeny-Carman equation. This research has been carried out on 24 soil profiles on aridisol, entisol and vertisol soil orders. Evaluation has been done according to soil orders and soil textures. As a result, while this equation is suitable for onlisols and medium textured soils, especially is not suitable for vertisols and heavy textured soils in this study. We have figured out that saturated hydraulic conductivity has positive correlatious with effective porosity, total porosity, sand percentage, organic mater content and negative correlatious with field capacity, bulk density, clay content and wilting point. 2003, 49 page Key Words : Saturated hydraulic conductivity, effective porosity, pore geometry, Kozeny-Carman equation.