Lise öğrencilerinin tüketici eğitimi ihtiyacının belirlenmesi
The Determination of consumer education need of secondary school students
  1. Tez No: 133202
  2. Yazar: EDA PURUTCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Ana Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LÎSE ÖĞRENCİLERİNİN TÜKETİCİ EĞİTİMİ İHTİYACININ BELİRLENMESİ EdaPURUTCUOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi) Danışman: Prof. Dr. Meltem BAYRAKTAR Bu araştırma, Ankara il merkezinde farklı sosyo-ekonomik düzeydeki semtlerde bulunan liselere devam eden öğrencilerin ekonomik kaynakların yönetimi, tüketici davranışları, tüketime yönelik kavramlar ve tüketici hak ve sorumluluklarım bilme durumları ile çevreye duyarlılık gibi tüketici eğitimi kapsamının alt başlıklarına giren konulardaki bilgi düzeyleri ile tutum ve davranışları üzerinde sosyo-ekonomik düzey ve cinsiyetin etkisini saptamak amacıyla, %50'si kız, %50'si erkek olmak üzere toplam 300 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre öğrenciler ortalama 16.3567 ± 1.3559 yaşındadırlar ve ailelerinin % 41.0'ı dört; % 3 1.7 'si beş kişiden oluşmaktadır, öğrencilerin yaklaşık yarısının bütçe ve alışveriş öncesi plan yaptıkları belirlenmiştir. Yine öğrencilerin yaklaşık yarısı kaliteyi ürün seçiminde birinci derecede önemli bulmakta, bunu ürünün fiyatı izlemektedir. Öğrencilerin yarısından fazlası daha çok beklenmedik harcamalar için tasarruf yapmaktadırlar. Öğrencilerin tüketici hak ve sorumluluklarını bilmedikleri ve tüketiciyi koruyan yasa konusunda da bir bilgiye sahip olmadıkları, çevreyi koruma kavramına ilişkin bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin %53.0'ü tüketici eğitimi dersinin eğitim programlan içerisinde yer almasının gerektiğini ifade etmişlerdir. 2003, 112 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Tüketici, Tüketici Eğitimi, Genç Tüketiciler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE DETERMINATION OF CONSUMER EDUCATION NEED OF SECONDARY SCHOOL STUDENTS EdaPURUTCUO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Home Management and Family Economics) Supervisor: Prof. Dr. Meltem BAYRAKTAR This study has been planned for the determination of consumer education need of secondary school students on the knowledge's level and behaviour on totally 300 secondary school students (150 female, 150 male) living in Ankara city center but different regions with respect to its socio-economic status which is subtitle of consumer education such as management of economic resources, consumer behaviours, concepts concerning to the consumption, level of knowledge about the consumer rights and responsibilities and environmental sensitivity. According to the study, it has been found that the average of student's ages is 16.3567+ 1.3559 years. The number of family member is four for %41 of the students and five for % 31.7 of them. These results has been concluded that almost half of the adolescents make a budget, a plan about the current market before shopping. Besides, almost half of them give precedence on quality while choosing goods and the price of product has the secondary precedence during their decisions. More than half of the students save money for the unexpected spendings. Noneless adolescents do not know consumer rights and responsibilities and do not have also sufficient information about consumer law and the concept of protecting the nature in fact. More than half of students (%53.0) stated that consumer education courses have to be on their curriculum. 2003, 112 pages KEYWORDS: Consumer, Consumer Education, Young Consumers.