Ankara piyasasında tüketime sunulan beyaz peynirlerin hijyenik kalitesinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on hygienic quality of pickled white cheeses in Ankara market
- Tez No: 133203
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA PİYASASINDA TÜKETİME SUNULAN BEYAZ PEYNİRLERİN HİJYENİK KALİTESİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Zeynal KAYNAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Celalettin KOÇAK Bu çalışmada Ankara'nın Ulus semtindeki marketlerden 30 adet Beyaz peynir örneği alınmış ve mikrobiyolojik yönden incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda; 21 adet peynir örneğinde muhtemel koliform grup bakterinin bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, koliform grubu bakteri içeren peynir örneklerinin 18' inde fekal koliform ve Escherichia coli belirlenmiş olup; bunların sayısı 7,3x 10' - 24xl02 kob/gram arasında değişmiştir. Aynı zamanda, peynir örneklerinin tamamında mayaya da rastlanmıştır. Bunun yanısıra peynir örneklerinde Staphylococcus aureus, Clostridium perfringens, Salmonella spp. ve Listeria monocytogenes' e rastlanmamıştır. Bu çalışmanın sonucunda; Beyaz peynir örneklerinin mikrobiyolojik kalitelerinin hijyenik koşullara yeterince uyulmaması nedeniyle genel olarak yetersiz olduğu belirlenmiştir. 2003, 40 sayfa ANAHTAR KELİMELER :Beyaz peynir, koliform ve Escherichia coli Staphylococcus aureus, Clostridium perfringens, Salmonella, Listeria monocytogenes, maya ve küf.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON HYGIENIC QUALITY OF PICKLED WHITE CHEESES IN ANKARA MARKET Zeynal KAYNAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Milk Technology Supervisor : Prof. Dr. Celalettin KOÇAK In this study, 30 samples of white pickled cheeses purchased from different markets in Ankara were examined for hygienic quality. Staphylococcus aureus, Clostridium perfringens, Salmonella spp. and Listeria monocytogenes were not isolated from the white pickled cheeses. But Coliforms and yeast were isolated from cheese samples. Coliforms were isolated from 21 samples of white pickled cheeses. Fecal coliforms were isolated from 18 samples of these samples. Yeast were isolated from all of cheese samples. The microbiological analysis showed that microbiological quality of the samples were generally poor because of unhygienic conditions. 2003, 40 pages Key Words white pickled cheese, coliforms ve Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Clostridium perfringens, Salmonella, Listeria monocytogenes, molds and yeasts.