Nötron transport teorisinde HN yöntemiyle uygulamalar
Applications in neutron transport theory with HN method
  1. Tez No: 133221
  2. Yazar: SERDAR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NÖTRON TRANSPORT TEORİSİNDE Hn YÖNTEMİ İLE UYGULAMALAR Serdar BULUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Prof Dr. Cevdet TEZCAN Nötron transport denklemini çözmek için birçok analitik ve nümerik yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada bu yöntemlerden olan Case, Cn, FN yöntemleri ve grubumuz tarafından geliştirilen Hn yöntemi incelenmiştir. Hn yönteminin uygulaması olarak lineer anizotropik saçılma durumu için slab-albedo ve milne problemleri analitik ve nümerik olarak çözülmüştür. Elde edilen nümerik sonuçların hızlı yakınsak olduğu görülmüştür. 2003, 61 sayfa ANAHTAR KELİMELER :HN Yöntemi, Slab-Albedo problemi, Milne problemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis APPLICATIONS IN NEUTRON TRANSPORT THEORY WITH Hn METHOD Serdar BULUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisior : Prof Dr. Cevdet TEZCAN In order to be able to solve neutron transport equation many numerical methods have been developed. In this work Case, CN, Fn methods and Hn method which is developed by our reserch group have been reviewed. Slab-albedo and milne problems as two applications for Hn method for anisotropic scattering heve been solved analhically and numerically. It is shown that the obtained numerical results are fast convergent 2003, 61 pages Key Words : Hn Methods, Slab-Albedo Problem,Milne Problem