Balışeyh (Kırıkkale) molibden yatağı ve civarının jeolojisi, jeokimyası ve petrolojisi
Geology, geochemistry and petrology of Balışeyh (Kırıkkale) molybdenum deposit and around region
- Tez No: 133228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. SÖNMEZ SAYILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Doktora Tezi BALIŞEYH ( KIRIKKALE ) MOLİBDEN YATAĞI VE CİVARININ JEOLOJİSİ, JEOKİMYASI VE PETROLOJİSİ Koray SÖZERİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç Dr. İ. Sönmez SAYILI inceleme alanı Kırıkkale ilinin Balışeyh ilçesi, Beyobası Köyü civarında, 1/25.000 ölçekli Kırşehir İ31 a3, a4, M, di, d2 topoğrafik haritası içinde yaklaşık 250 km2 lik bir alanda yer almaktadır. 1998 yılında tamamlanan yüksek lisans tezininin devamı niteliğinde olan bu çalışmada aynı bölge güney-güneydoğuya doğru genişletilerek çalışılmıştır. Ayrıca yüksek lisans çalışmasına ek olarak yeni alanlardan alınan örnekler dahil toplam 40 adet kayaç örneğinin ana oksit ve iz element analizleri ile birlikte nadir toprak analizleri de yapılmıştır. Bunun yanında bu çalışmada plajiyoklaz amfibol, piroksen, biyotit ve cevher minerallerinin kimyası çalışılmış ve yatağın yan kayacının oluşum ortamına ve kökenine ilişkin yaklaşımlarda bulunulmuştur. Yüksek lisans tezi çalışmasında yapılan ince kesit ve kimyasal analiz çalışmaları sonucu 4 farklı kaya türü tanımlanmıştı. Bunlar Granit, Granodiyorit,, Biyotit-Hornblend-Kuvars Monzodiyorit ve Granit Porfir'dir. Doktora çalışmasında ise bu alt gruplara ek olarak Alkali feldispat Granit, Tonalit, Gabro, ve Hornblend Gabro bileşimli kayaçlar bunlara eklenmiş ve yüksek lisans çalışmasında“Biyotit-Homblend Kuvars Monzodiyorit”olarak isimlendirilen birim“Kuvars Monzodiyorit”olarak değiştirilmiştir. Aynca yer yer bazı bölgelerde mafik ve felsik bileşimli dayklar ptutonu keser şekilde gelişmişlerdir.. Jeokimyasal çalışmalar sonucunda Balışeyh Gramioyidi çarpışma granitleri sınıfından geç evre ve çarpışma sonrası granitleri olduğu düşünülmekledir. Mineral kimyası çalışmaları ile granitoyid ve gabroyik kayaçlarm farkb basmç ve sıcaklık evrelerine ait olduğu söylenebilmektedir. Biyotit minerallerinin kimyasına bağlı olarak yapılan sınıflamalarda da Balışeyh Granitoyidlerimn kalk-atkalin karakterde ve orojenik oluşumla ilişkili olduğu anlaşılmıştır. Cevherle ilişkili olduğu düşünülen Camhdere Granit porfirlerindeki biyotitlerde yapılan mineral kimyası çalışmaları sonucunda bunların yüksek F içeriklerinin olması bu birimin cevherleşme ile ilişkili olduğu düşüncesini doğrulamaktadır. 2003, 197 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Maden Yatağı, Jeokimya, Mineral Kimyası, Molibden, Granitoyid, Balışeyh, Orta Anadolu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PkD.Thesis GEOLOGY, GEOCHEMISTRY AND PETROLOGY OF BALIŞEYH (KIRIKKALE) MOLYBDENUM DEPOSIT AND AROUND REGION Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. İ. Sönmez SAYILI Study area is in the vicinity of Beyobasi village (Balışeyh town of Kırıkkale), covering the 1/25.000 scale Kırşehir İ31 a3, a4, b4, dl, d2 topographical maps and about 250 km2 area. This study has an attending attribute of the MSc. thesis which was completed in 1998, the same area is extended to south and southeast and investigated in detail, hi addition to previous MSc. thesis recently collected forty rock samples were analysed for major oxide and trace elements with rare earth elements. Besides, chemistry of plagioglase amphibole, pyroxene, biotite and ore minerals are brought up and approaches for the host neighbourhood rock's environment and origin are concluded. Within the thin section and chemical analysis for the MSc. thesis four different rock types were figured out; which were: Granite, Granodiorite, Biotite-Homblende-Quartz Monzodiorite and Granite Porphyry. By the PhD. study in addition to these sub-groups, Alkali Feldspar Granite, Tonalite, Gabbro and Hornblende Gabbro composed rocks were added. The unit previously named“Biotite-Hornblende-Quartz Monzodiorite'' in MSc thesis is changed to ”Quartz Monzodiorite" by the PhD thesis. Petrographic and geochemical studies reveal that Bahşeyh granitoid has calcalkaline character and exhibit a transition of typical trends between cafemic and alumino - cafemic type associations. Both I or S type granitoid properties can be seen in the felsic rock groups. Source material of magma is interpreted as hyhridic between cnistal and mantle materials. According to trace element geochemistry Bahşeyh granitoid can be classified as late-post - collisional granite. Çamhdere granite porphyry and molybdenum mineralizations are in very close relationship. Typical alterations, associated with mineralizations,are pyrophylitic, serisitic and potassic alterations. Molybdenum ores occur togetter with the assamblage of magnetite, pyrite in addition to wolframite, scheelite (as powellite). Bahşeyh molybdenum mineralizations can be classified as stockwork type molybdenum deposits. 2003,197 pages Key Words : Ore Deposit, Geochemistry, Mineral ChemistryMolybdenite, Granite, Bahşeyh, Central Anatolia U