Farklı ambalaj materyallerinin kestanenin muhafazası üzerine etkileri
The Effects of different packaging materials on chestnut storage
- Tez No: 133237
- Danışmanlar: PROF. DR. A. İLHAMİ KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Doktora Tezi FARKLI AMBALAJ MATERYALLERİNİN KESTANENİN MUHAFAZASI ÜZERİNE ETKİLERİ Cemal YILDIZELİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. İlhami KOKSAL Bu araştırma Chataigne ve Kuzu kestane çeşitlerinde, farklı su buharı ve gaz geçirgenliklerine sahip olan üç farklı ambalaj materyalinin (PA/LDPE, LDPE/PvDC/OPP, BOPP) 1°C sıcaklıkta 9 aylık muhafaza periyodu süresince meyve kalite özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 2000-2002 yıllan arasında yürütülmüştür. Çalışmada nem miktarı, yağ miktarı, serbest yağ asitleri, peroksit sayısı, yağ asitleri kompozisyonu, şeker (glikoz, fruktoz, sakaroz) miktarı, nişasta miktarı, meyve et rengi, ağırlık kayıpları, bozuk kestane oram, duyusal değerlendirme gibi meyve kalite parametrelerinde oluşan değişimler, muhafaza süresi boyunca birer aylık periyotlarla incelenmiştir. Araştırma sonunda düşük su buharı ve gaz geçirgenliğine sahip olan LDPE/PvDC/OPP'nin her iki kestane çeşidinde de nem, nişasta ve şeker kapsamları ile ağırlık kaybı gibi meyve kalite parametrelerinde muhafaza süresince ortaya çıkan değişimleri yavaşlattığı belirlenmiştir. Her iki kestane çeşidinde de oleik asit, baskın yağ asidi olarak belirlenmiştir (%70). Buna ek olarak çeşitlerde nişasta en fazla bulunan karbonhidrat olmuş (%37) ve bunu depolama başlangıcında sakaroz (%10), depolama sonunda ise fruktoz izlemiştir (%4). 2003, 87 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kestane, Castanea sativa, muhafaza, ambalajlama, su buharı geçirgenliği, gaz geçirgenliği, yağ asitleri kompozisyonu, şeker
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT PACKAGING MATERIALS ON CHESTNUT STORAGE Cemal YILDIZELİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmant of Horticulture Supervisor : Prof. Dr. A. İlhamı KOKSAL This research was carried in Chataigne and Kuzu chestnut cultivars in order to determine effect of three packaging materials (PA/LDPE, LDPE/PvDC/OPP, BOPP), having different wapour and gas transmissions on fruit quality criteria during storage period of nine months at 1°C in Ankara University Faculty of Agriculture Department of Horticulture between 2000-2002 years. Changes in fruit quality criteria such as moisture and fat content, fat, free fatty acids, peroxide value, fatty acid composition (linoleic, oleic, palmitic, stearic acid), sugar (glucose, fructose and sucrose) and starch content, fruit fresh colour, weight loose, spoilt chestnut rate, sensory evaluation were examined during storage period with one month intervals in this research. At the end of the research, it was determined that LDPE/PvDC/OPP, having lower wapour and gas transmissions, retarded changes in fruit quality criteria such as moisture, starch and sugar content, weight loose etc. during storage. In both chestnut cultivars oleic acid was found as dominant fatty acid (%70). In addition, in both cultivars, starch was the most widespread carbohydrate (%37) and this was followed by sucrose (%10) at the beginning of storage period and also followed by fructose (%4) towards end of the storage period. 2003, 87 pages Key Words : Chestnut, Castanea sativa, storage, packaging, wapour transmission, gas transmission, fatty acid composition, sugar