Kalite yönetiminde altı sigma yaklaşımı
Six sigma approach quality management
  1. Tez No: 133277
  2. Yazar: İZZETTİN İLKER GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
KALİTE YÖNETİMİNDE ALTI SİGMA YAKLAŞIMI (Yüksek Lisans Tezi) İzzettin İlker GÜR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Günümüz rekabet koşullarında kalite şirketlerin yönetim sistemlerinin temel aldığı kavram haline gelmiştir. Kuruluşların süreç yaklaşımını benimsemeye başlaması kalite sistemlerinden elde ettikleri faydalara olumlu katkılarda bulunmuştur. Sadece üretim süreçlerinde değil diğer süreçlerde de kalite geliştirme çabalarının artması altı sigma kavramını anlamlı hale getirmiştir. Kuruluşların hedefi olan hataların en az seviyeye indirilmesi tüm süreçlerde iyileştirme sistematiğinin sürekli hale getirilmesi ile mümkün olabilmektedir. Altı sigma yaklaşımında amaç İstatistiksel metotlardan ve iyileştirme modellerinden faydalanarak süreçlerde meydana gelen hataların milyonda 3,4 seviyesine düşürülmesidir. Bu tezde altı sigma kavramı, ilişkili kavramlar, altı sigma uygulamalarında kullanılan yöntemler açıklanmış ve Ankara Un Sanayi firmasında bir süreç tespit edilerek iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Altı Sigma, süreç yönetimi, süreç iyileştirme Sayfa Adedi : 97 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Fevzi Kutay
Özet (Çeviri)
SIX SIGMA APRROACH IN QUALITY MANAGEMENT (M.Sc. Thesis) İZZETTİN İLKER GÜR GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Agust 2003 ABSTRACT Quality is the main concept of management systems for companies today's competition conditions. Beginning of process approach added positive contribution that benefit coming from quality systems. Not only in production processes but also in other processes; increasing quality improvement efforts made meaningful the six sigma concept. Decreasing defects to minimum level, that is companies target, enable to maintain of improvement systematic for all processes. The target of six sigma approach benefits statiscal methods and improvement models so decreasing defects 3,4 level per million. In this thesis six sigma concept, related concepts, the methods that being used in six sigma have been described and a process has been chosen at Ankara Un company and improvement efforts have been realized. Science Code: 919 Key Words : Six Sigma, process management, process improvement Page Number: 97 Adviser : Prof. Dr. Fevzi Kutay