Escherichia coli'nin idrar yolu enfeksiyonlarındaki yeri, değişik antibiyotiklere duyarlılığı ve beta-laktamaz enzim aktivitesinin incelenmesi
Escherichia coli isolated in urinary tract infections and its sensitivity to antibiotics and analysis of beta-lactamase enzyme activity
- Tez No: 133278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ECOL/NİN İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARINDAKİ YERİ, DEĞİŞİK ANTİBİYOTİKLERE DUYARLILIĞI VE BETA-LAKTAMAZ ENZİM AKTİVİTESİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Birsen KARAÇOCUK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Bu çalışmada idrar yolu enfeksiyonu şüphesi ile mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen 1900 hastanın idrar kültürleri incelenmiştir, incelenen bu kültürlerin 543'ünde (%28,6) gram (-) bakteri, gram (+) bakteri ve maya izole edilmiştir. Geriye kalan 1357 (%71,4) hastanın idrar kültürünün bir kısmında bakteri üremesi görülmemiş, bir kısmında 105-104 değerleri arasında bakteri ürediği için şüpheli olarak kabul edilmiş, bir kısmında da kontaminasyon olduğu şüphesi ile değerlendirmeye alınmamıştır. İncelenen 543 hastanın idrar kültürleri sonucunda 450'i (%81,1) gram (-) bakteri, 76 (%13,7) gram (+) bakteri ve 29 (%5,2) maya olmak üzere toplam 555 mikroorganizma elde edilmiştir. 12 hastanın idrar kültüründe birden fazla mikroorganizmanın ürediği tespit edilmiştir. Mikroorganizma izole edilen 543 hastanın idrar kültürlerinin 369'u (%68) kadın hastalara, 174'ü (%32) erkek hastalara ait olduğu bulunmuştur. İncelenen bu kültürlerin 391 'i (%72) poliklinikte ayakta tedavi gören hastalara, 152'si (%28) çeşitli servislerde yatan hastalara ait olduğu tespit edilmiştir. İdrar yolu enfeksiyon etkeni olarak izole 555 mikroorganizmanın 350'si (%63,1) E. coli, 100'ü (%18) diğer11 gram (-) bakteriler olarak izole edilmiştir. İdrar kültürlerinden izole edilen E. coli izolatlarının çeşitli antibiyotiklere olan duyarlılıktan Kırby- Bauer disk difüzyon yöntemi ile tespit edilmiştir. E. coli izolatian imipenem, meropenem, amikasin, sefepim, seftriakson antibiyotiklerine karşı yüksek oranda duyarlılık gösterirken, karbenisilin, amoksisilin/klavulanat, trimetoprim/sulfametaksazol ve kloramfenikole karşı yüksek oranda dirençlilik gösterdiği tespit edilmiştir. E. coli izolatlarının kromojenik (nitrosefin) yönteme göre beta-laktamaz enzim üretimleri araştırılmıştır. 350 E. coli izolatının 227'si (%64,9) beta- laktamaz pozitif, 123'ü (%35,1) beta-laktamaz negatif olarak bulunmuştur. Bilim Kodu : 14 (e Anahtar Kelimeler : İdrar yolu enfeksiyonları, E. coli, Antibiyotik duyarlılığı, Beta-laktamaz. Sayfa Adedi :109 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nihal YÜCEL
Özet (Çeviri)
Ill E. COLI ISOLATED IN URINARY TRACT INFECTIONS AND ITS SENSITIVITY TO ANTIBIOTICS AND ANALYSİS OF BETA-LACTAMASE ENZYM ACTIVITY (M. Sc. Thesis) Birsen KARAÇOCUK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT In this study 1900 patients, who were sent microbiology laboratory, urinary cultures had been examined with a doupt of urinary tract infection. In the 543 of examined cultures, the gram (-) bacteria, the gram (+) bacteria and fungus were isolated. There wasn't any reproduction of bacteria in the one part of 1357 (71,4%) patients urinary culture. The reproduction of bacteria was accepted to be seen doubtful between 105-104 at this rate in the other part of patients, which had been doubtful about having contamination, were not evaluated. As a result of 543 patients urinary culture analysis, 450 (81,1%) gram (-) bacteria, 76 (13,7%) gram (+) bacteria and 29 (5,2%) fungus and totally 555 microorganisms were obtained. In the 12 patients urinary culture, more than one microorganisms were seen. The microorganism was found to be belonged to 369 (68%) female patients and 174 (32%) of the male patients in 543 of microorganism isolated patients. It is found that, 391 (72%) of the cultures were belonged to community-acquired and 152 (28%) of them were belonged to hospital-acquired patients. 555 microorganisms which isolated in urinary cultures were E. coli 63,1% and other gram (-) bacteria 18%. Antibiotics susceptibility of E. coli strains were determined by Kirby-Bauer disk diffusion method. On theIV one hand E. coli strains showed high sensitivity to imipenem, meropenem, amicasin, cefepim and ceftriakson. At the other hand, they showed high resistance to amoxicilin/clavulanat, carbenisilin, trimetoprim/sulfametaksazol and chloramfenikol. Beta-lactamase activity of E. coli strains was investigated by chromogenic (nitrocefin) method. It is found that, 227 (64,9%) of 350 E. coli strains were beta- lactamase positive, and 123 (35,1%) were beta-lactamase negative. Science Code : 2-V fc Key Words : Urinary tract infections, E.coli, Antibiotics susceptibility, Beta-lactamese Page Number : 109 Advisor : Yrd. Doç. Dr. Nihal YÜCEL