Çocuk çağında idrar yolu enfeksiyonu tanısıyla yatırılarak tedavi edilen hastaların geriye dönük olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients hospitalized and treated with the diagnosis of urinary tract infection in childhood
- Tez No: 925479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMAY GÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Üriner sistem enfeksiyonlarında demografik, klinik ve laboratuvarverileriyle idrar kültüründe üreyen bakterilerin, antibiyotik direncinin, üriner us ve tedavi sürelerinin, tedavi seçeneklerin inceleyerek daha etkili tedavi protokollerininbelirlenmesine katkı sağlamaktır. Elde edilen veriler ışığında, İYE tedavisinde enuygun yaklaşımları belirlemek ve gelecekteki çalışmalar için bir temel oluşturmak hedeflenmiştir. Çalışma, Haydarpaşa Numune EAH Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğin idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle yatan hastalarda demografik, klinik , laboratuar ve radyolojik bulgularla üriner sistem enfeksiyonu sıklığını, üropatojenleri dağılımını ve bunların antimikrobiyal duyarlılıklarını, değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Bu araştırma retrospektif tanımlayıcı bir araştırmadır. Bu çalışmaya 2013 ocak – 2023 kasım tarihleri arasında Haydarpaşa Numune EAH Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğine idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle yatan 1 ay -18 yaş aralığındaki ve dahil edilme kriterlerine uyan 244 hasta dahil edildi. Verilerin analizi SPSS 27.0 programı ile yapıldı. Bulgular: çalışmamızdaki hastaların %77,9'u (n=190)kız, %22,1'i (n=54) ise erkektir. Ortanca yaş değeri 2,5 yaş olarak saptanmıştır.Yaş gruplarına bakıldığında, en büyük grubu %40,2 (n=98)ile 0-1 yaş arası hastalar oluştururken, %34,8 (n=85) oranında 1-6 yaş, %25,0 (n=61) oranında ise 6-18 yaş grubu yer almaktadır. Hastaların başvurudaki en sık semptomu %72,1 ile(n=176) ateştir. Hastaların idrar kültürlerinde en sık üreyen mikroorganizmalar; Escherichia coli (E. Coli) (%85,6), Klebsiella spp. (%5,7) idi. Tüm mikroorganzimalar için Ampisillin en yüksek direnç oranına sahiptir (%39,3), bunu Sefuroksim Aksetil (%32,8) ve Amoksisilin/klavulanik asit (%32,0) ,Seftriakson (%29,9) takip etti. İYE etkeni olarak en sık görülen mikroorganizma olan E. coli'nin antibiyotik direnci en fazla ampisiline (%36 ) karşı idi. Bunu sırasıyla sefuroksim aksetil (%33), Amoksisilin/klavulanik A (%32) , seftriakson (%30,5) direnci takip etti.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is to contribute to the development of more effective treatment protocols by examining the demographic, clinical, and laboratory data of urinary tract infections (UTIs), identifying bacterial pathogens in urine cultures, evaluating antibiotic resistance patterns, analyzing urinary ultrasonography findings, and assessing treatment durations and therapeutic options. Based on the obtained data, this study seeks to determine the most appropriate approaches for UTI management and establish a foundation for future research. This study was conducted at the Pediatric Health and Diseases Clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital and aimed to assess the frequency of urinary system infections, the distribution of uropathogens, and their antimicrobial susceptibility by evaluating the demographic, clinical, laboratory, and radiological findings of hospitalized patients diagnosed with UTIs. Materials and Methods: This research is a retrospective descriptive study. A total of 244 patients aged between 1 month and 18 years, who were hospitalized at the Pediatric Health and Diseases Clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital due to UTI between January 2013 and November 2023 and met the inclusion criteria, were included in the study. Data analysis was performed using SPSS 27.0 software. Results: Among the patients included in our study, 77.9% (n=190) were female, while 22.1% (n=54) were male. The median age was determined as 2.5 years. When age groups were analyzed, the largest group consisted of patients aged 0–1 year (40.2%, n=98), followed by the 1–6 years group (34.8%, n=85) and the 6–18 years group (25.0%, n=61). The most common symptom at presentation was fever, observed in 72.1% (n=176) of the patients. The most frequently isolated microorganisms in urine cultures were Escherichia coli (E. coli) (85.6%) and Klebsiella spp. (5.7%). Among all microorganisms, ampicillin exhibited the highest resistance rate (39.3%), followed by cefuroxime axetil (32.8%), amoxicillin/clavulanic acid (32.0%), and ceftriaxone (29.9%). The most frequently detected uropathogen, E. coli, showed the highest antibiotic resistance to ampicillin (36%), followed by cefuroxime axetil (33%), amoxicillin/clavulanic acid (32%), and ceftriaxone (30.5%).