Değişken kalınlığa sahip içi dolu ve içi boş dönen disklerde elastik-plastik gerilme analizi
Elastic-plastic stress analysis in solid and annular disks of variable thickness
  1. Tez No: 133279
  2. Yazar: TUNÇ APATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT GÜLGEÇ, DOÇ. DR. N. AHMET ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, kalınlığı parabolik bir fonksiyonla değişen lineer olmayan gerinme sertleşmen dönen disklerin elastik-plastik gerilme analizi yapılmıştır. Çözüm, içi dolu diskler, içi boş ve uçları serbest diskler, rijid şafta sabitlenmiş diskler ve sıkı geçme ile rijid şafta bağlanmış diskler için ayrı ayrı elde edilmiştir. Farklı geometriye sahip disklerde, elastik ve plastik limit açısal hızların, gerilme, yer değiştirme ve gerinmelerin, disk geometrisine ve pekleşme parametrelerine bağlı olarak nasıl değiştiği incelenmiştir. İçi dolu disklerde bazı disk geometrilerinin plastik deformasyonun disk içinde başlangıç konumunu değiştirdiği görülmüştür. Değişken kalınlıktı disklerde meydana gelen gerilme, yer değiştirme ve gerinmelerin sabit kalınlıktı disklerden aynı açısal hızlarda daha küçük olduğu gözlenmiştir. Değişik sınır şartlarında optimum disk tasarımı için parametrelerin etkileri incelenmiştir. Elastik çözüm hipergeometrik fonksiyonlar cinsinden analitik olarak, plastik çözüm ise nümerik olarak elde edilmiştir. Bilim Kodu : 959 Anahtar Kelimeler : Dönen Diskler, Değişken Kalınlık, von Mises Akma Kriteri Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Müfit GÜLGEÇ (Danışman), Doç.Dr.Ahmet N. ERASLAN (Y.Danışman)
Özet (Çeviri)
In this study, elastic-plastic stress analysis of rotating disks for nonlinear strain hardening and variable thickness, which varies with a parabolic function, are obtained for solid and annular disks with free ends, radially constrained and pressurized. It is investigated how elastic and plastic limit angular velocities, stresses, displacements and strains are influenced by disk geometry and hardening parameters for disks with different profiles. It is observed that, for solid disks, some disk profiles change the starting position of plastic deformation. For the same angular velocities it is obtained that stress, displacement and strains in parabolic disks are lower in magnitute than those in uniform thickness. Effects of parameters on optimum disk design for different boundary conditions are investigated. Elastic solution is obtained analytically in terms of hypergeometric functions and plastic solution is obtained numerically. Science Code : 959 Key Words : Rotating Disks, Variable Thickness, von Mises Yield Criterion Page Number : 93 Adviser : Doç.Dr. Müfit GÜLGEÇ (Adviser), Doç.Dr. Ahmet N. ERASLAN (Co-Adviser)