Yatay levha üzerine yerleştirilmiş dikdörtgen kesitli üstü örtülü kanatçık dizilerinden doğal konveksiyon ile ısı transferinin sayısal analizi
Numerical analysis of natural convection heat transfer from rectangular shrouded fin arrays on a horizontal surface
- Tez No: 133280
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Elektronik sistemlerin uygun tasarımı ve güvenli çalışması için ısı transferinin oldukça büyük önemi vardır. Elektronik parçaların performansları sıcaklığa bağlı olduğu için soğutulmaları hem performanslarını hem de boyutlarını etkilemektedir. Bu nedenle elektronik elemanların ısıl kontrolü, ısı transferi uygulamalarının başlıca alanlarından birisi olmuştur. Özellikle son yularda, elektronik devrelerden ısı transferi üzerine dikkate değer sayıda araştırma yapılmaktadır. Bu çalışmada, yatay levha üzerine yerleştirilmiş dikdörtgen kesitli üstü örtülü kanatçık dizilerinden doğal konveksiyon ile ısı transferi sayısal olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, sürekli şartlarda kanatçıklarla örtü arasındaki mesafenin ( boşluk parametresi' nin ) ısı transferine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, kütlenin, momentumun ve enerjinin korunumunu temsil eden denklemler uygun sınır şartları kullanılarak PHOENICS 1.4 Shareware paket programından faydalanılarak çözülmüştür. Sayısal sonuçlar literatürdeki deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış ve tam bir uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre boşluk parametresi değerinin artmasıyla ortalama ısı transfer katsayısının arttığı görülmüştür. En ideal kanatçık konfigürasyonunun, maksimum boşluk parametresi (Ç) değerinde, kanatçık uzunluğunun (L) en kısa, kanatçık yüksekliğinin kanatçık uzunluğuna11 oranının (H/L) en büyük ve kanatçık aralığının (S) yaklaşık 8 mm olduğa konfigürasyona karşılık geldiği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Isı transferi, doğal konveksiyon, kanatçık, örtü
Özet (Çeviri)
Heat transfer is very important for the proper design and the reliable operation of electronic systems. Since the performance of electronic devices depend on temperature, heat removal plays an important role on both their performance and dimensions. Therefore, the thermal control of electronic devices is one of the main areas of heat transfer applications. Especially in recent years, a substantial amount of research has been done on the heat transfer from electronic devices. In this study, the heat transfer by natural convection from rectangular shrouded fin arrays on a horizontal plate was investigated numerically. The aim of this study was the investigation of the effect of tip clearance on the steady state heat transfer. The equations of conservation of mass, momentum and energy were solved using adequate boundary conditions by means of PHOENICS 1.4 Shareware package program. Numerical results were compared with the experimental results from the literature and it was shown that they were in good agreement. The results obtained show that the average heat transfer coefficient increases with the increase in the value of tip clearance. The optimum configuration for fin arrays has been determined as the one having a maximum value of tip clearance (C), the shortest fin length (L), the greatest ratio of fin height to fin length (H/L) and the value of fin spacing (S) of about 8 mm.Key Words : Heat Transfer, natural convection, fins, shroud