Enerji nakil hatlarının ilaçlama uçaklarının kaza ve kırımlarına etkilerinin incelenmesi ve önlenmesine yönelik bir uygulama
Investigation of influence of energy transfer lines on the aviation accidents and precaution method for chemical spraying aircraft
- Tez No: 133285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. U. METİN SALAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ENERJİ NAKİL HATLARININ İLAÇLAMA UÇAKLARININ KAZA VE KIRIMLARINA ETKİLERİNİN İNCELENMESİ VE ÖNLENMESİNE YÖNELİK BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa UYSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2003 ÖZET Enerji nakil hatlarının özellikle alçak uçuş görevi icra eden ilaçlama ve yangın söndürme uçaklarının kaza ve kırımlarına etkileri irdelenmiştir. Bugüne kadar bu kazaları önlemeye yönelik birçok tedbir alınmış olmasına, pilot eğitimlerinde ve görev öncesi brifinglerde üzerinde hassasiyetle durulmasına rağmen bu kazaların sayısında herhangi bir azalma olmamıştır. Bu çalışmada, enerji nakil hatlarının uçuş esnasında pilotlar tarafından bilinebilir hale getirilmesi ve sesli bir ikaz sistemi oluşturulması ile çözüleceği değerlendirilmiştir. Bu sebeple Global Konumlama Sistemi (GPS) ve enerji nakil hatlarının sayısal verilerini işleyecek bir işlemci vasıtasıyla nakil hatlarına belirli bir mesafe kala ikaz verecek GPS Destekli Enerji Nakil Hattı İkaz Sistemi geliştirilmiştir. Bilim Kodu : 1041 Anahtar Kelimeler : GPS, Uçak kazaları, Enerji Nakil Hatları, İlaçlama Uçakları, Uçak Kazaların Önlenmesi Sayfa Adedi : 102 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Metin U. SALAMCI
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF INFLUENCE OF ENERGY TRANSFER LINES ON THE AVIATION ACCIDENTS AND PRECAUTION METHOD FOR CHEMICAL SPRAYING AIRCRAFT (M.Sc. Thesis) Mustafa UYSAL GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2003 ABSTRACT The Influence of Energy Transfer Lines to the aviation accidents is $> investigated and this investigation is limited to the aircraft which are executing low altitude flights to spray chemical substance and extinguish fire. Although a lot of measures have been taken to prevent these accidents and the importance of avoiding such kind of accidents have been pointed out in many courses, the number of accidents, unfortunately, have not decreased. In this study, it is assumed that the problem may be solved by indicating the location of Energy Transfer Lines via a voice system during the flight. For this reason, by means of a microprocessor which will use the location data of Global Positioning System(GPS) and Energy Transfer Lines, a caution system, which is supported with GPS, is developed to process the digital data of Energy Transfer Lines and to worn the pilot from a specific distance away. Science Code : 1041 Key Words : GPS, Aviation Accidents, Energy Transfer Lines, Chemical Spraying Aircraft, Preventing the Aviation Accident Page Number : 102 Adviser : AssistProf. Dr. Metin U. SALAMCI