Rusya'ya gönderilen Osmanlı fevkalade temsilcileri (1839-1914)
Ottoman extraordinary representatives sent to Russia (1839-1914)
  1. Tez No: 925493
  2. Yazar: DUYGU SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TERZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Devletler arası arenada varlık gösterebilmek sadece askerî başarılara bağlı değildir. Mevcudiyetini, toprak bütünlüğünü ve en önemlisi saygınlığını uzun müddet korumak isteyen tüm devletlerin, askerî başarılarına ek olarak diplomasi sanatında da uzmanlaşması temel bir gerekliliktir. Diplomasi adı verilen zekâ oyununun temel unsuru olan elçilerden bahsedildiğinde, akla ilk gelen daimî temsilciler olmakla birlikte aslında gerçek piyon fevkalade temsilciler olmuştur. Zira bu kişiler, daimî temsilcilerden farklı olarak hem siyasetin hem de teşrifatın gereklerini bir arada yerine getirmekle yükümlüdür. Zaman zaman çok ince çizgide yürümeyi gerektiren bu memuriyet tipi, özellikle ilişkilerin her daim pamuk ipliğine bağlı olduğu Osmanlı ve Rusya devletleri arasında daha ziyade ön plana çıkmış, hatta daimî olanlardan daha çok fayda sağlamıştır. Bilhassa Osmanlı Devleti tarafından Rusya topraklarına gönderilen fevkalade temsilcilerin sayısının, güç dengelerinin değişim gösterdiği XVIII. yüzyıl itibarıyla kazandığı ivme ve XIX. yüzyıldan itibaren bunların gidiş sebeplerinde görülen çeşitlilik ziyadesiyle dikkat çekicidir. Name teslimi, tebrik, hoşâmedi ziyareti, cülus haberi yahut hediye ve nişan teslimi başta olmak üzere çok çeşitli formlara bürünerek iki devletin ortadan kalktığı XX. yüzyıl başlarına kadar pek çok memuriyette bulundukları kaydedilen bu kimseler, durumun nezaketine binaen bazen bir imrahor bazense üst seviye bir devlet adamı olabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Existence in the interstate arena does not only depend on military success. In addition to military achievements, it's a fundamental requirement for all states that wish to preserve their territorial integrity and, most importantly, their prestige to master the art of diplomacy in the long term. When we talk about ambassadors, the main element of the game of wit called diplomacy, the first thing that comes to mind is permanent representatives, but in fact the real pawns are the extraordinary representatives. Unlike permanent representatives, they are obliged to fulfill the requirements of both politics and etiquette at the same time. This type of civil service, which required walking a very fine line from time to time, came to the forefront especially between Ottoman and Russia. Their relations were always hanging by a thread, and it can even be said that they benefited more than the permanent ones. In particular, the acceleration in the number of extraordinary representatives sent by the Ottomans to Russia from the 18th century onwards, when the balance of power shifted, and the diversity in the reasons for their departure from the 19th century onwards were quite remarkable. Taking various forms such as letter delivery, congratulations, hoşâmedi visits, news of julus, or gift and order delivery, these people could sometimes be an imrahor or sometimes a high-end statesman, depending on the courtesy of the situation. They're recorded to have held many offices until the beginning of the 20th century, when the two states ceased to exist.