İki boyutlu montaj resimleri için bilgisayar destekli tolerans analizi
Computer aided tolerance analysis for 2D assembly drawings
  1. Tez No: 133287
  2. Yazar: GÜRCAN SAMTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÜLESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
iki boyutlu montaj resimleri için bilgisayar destekli tolerans analizi (Yüksek Lisans Tezi) Gürcan SAMTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Günümüz endüstrisinde rekabet edebilmek için kısa sürede ucuz fakat kaliteli üretim yapmak gereklidir. Kaliteli üretimde parçalardaki tolerans değerleri çok önemli bir rol oynamaktadır. Üretimde düşük maliyette yüksek kalitede ürün elde etmek amacıyla toleranslı ölçülerden hareket ederek, tolerans verilmeyen ölçülerdeki değişikliklerin belirlenmesi ile ideal tolerans değerlerinin tespiti tolerans analizi ile yapılmaktadır. Bu çalışmada, AutoCAD ortamında hazırlanan iki boyutlu montaj resimleri üzerinde otomatik olarak analiz yapan bir sistem geliştirilmiştir. Sistem dosyayı DXF formatında alıp, montaj parçasının koordinat değerlerini okuyabilmekte ve bilinen toleranslarla ölçüleri değerlendirerek sonuca ulaşmaktadır. Çalışmada iki temel konu ele alınmıştır. Bunlar, tolerans analizi için küresel koordinat yönteminden yararlanılarak yeni bir yöntemin geliştirilmesi ve bu yöntemin uyarlandığı analiz programının tasarlanmasıdır. Oluşturulan sistem ile montaj resimleri yorumlanarak tolerans analizi yapılmakta ve bağımlı ölçülere ait alternatif toleranslar kullanıcının değerlendirmesine sunulmaktadır. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Tolerans, Tolerans analizi, İki boyutlu montaj resimleri için bilgisayar destekli tolerans analizi Sayfa Adedi : 168 Tez Yöneticisi : Prof Dr. Mahmut GÜLESİN
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED TOLERANCE ANALYSIS FOR 2D ASSEMBLY DRAWINGS (M.Sc.Thesis) Gürcan SAMTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT In order to compete in industry, cheap and quality manufacturing must be performed in a short period of time. Tolerance values of parts play very important role in quality manufacturing. Determination of variations in the dimensions that do not have tolerances and obtaining ideal tolerance values are carried out by tolerance analysis. Using dimensions having tolerances in order to manufacture parts with high quality but lower costs. In this study, a computer system has been developed which is able to make tolerance analysis for 2D assembled drawings received from AutoCAD program. The system receives the drawing file in DXF format, reads the coordinate values of the part drawing and reaches the result after evaluating the known dimensions and tolerance values. In this work, two basic subject were handled. A new method has been developed to make use of global coordinate method and a computer program has been developed to implement the method. The system evaluated assembled part drawings, makes the tolerance analysis and alternative tolerances belonging related dimensions are introduced to the user for evaluation. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Tolerance, Tolerance analysis, Computer aided tolerance analysis for 2D assembly drawings Sayfa Adedi : 168 Tez Yöneticisi : Prof Dr. Mahmut GÜLESİN