İnşaat projelerinin ağ diyagramlarıyla planlanması ve maliyet analizi
Planning construction projects with network diagrams and cost management
- Tez No: 133288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KANIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İNŞAAT PROJELERİNİN AĞ DJYAGRAMLARIYLA PLANLANMASI VE MALİYET ANALİZİ ( Yüksek Lisans Tezi ) LATİF ONUR UĞUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Bu çalışmada Ankara Aşı Serum ve İlaç Kontrol Enstitüsü yapısının inşaat maliyeti, iş programlan ve işgücü esas alınarak incelenmiştir. İşin normal sürede tamamlanması durumundaki işgücü maliyetleri hesaplanmıştır. İşin tamamlanma süresinin %5, %10 ve %15 daha öne çekilmesi halinde işgücü maliyetlerinin değişimi, fazla mesai yapılması durumuna göre irdelenmiştir. Her süre kısaltımı haline karşılık gelen iş programlan düzenlenmiş; işgücü maliyetleri hesaplanarak ilgili diyagramlar çizilmiş ve süre-maliyet karşılaştırmaları yapılmıştır. Bir projenin yatırım planlaması yapılırken; farklı koşullara göre farklı planlamaların yapılması ve her planlamanın zaman, kaynak ve maliyet analizlerinin yapılarak en rasyonel olanın tercih edilmesi makro ve mikro ölçeklerde en uygun yol olacaktır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 966 Planlama, Çizelgeleme, Maliyet, CPM, Gantt 97 Doç. Dr. Recep KANIT
Özet (Çeviri)
11 PLANNING CONSTRUCTION PRJECTS WITH NETWORK DIAGRAMS AND COST MANAGEMENT ( M.Sc. Thesis ) LATİF ONUR U?UR GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT In this study, construction cost of Ankara Aşı Serum ve İlaç Kontrol Instute building is evaluated taking into account of work programs and manpower. In cases of taking back the construction completing time by %5, %10 and %15 earlier; manpower costs for each persentege ammount evaluated. For each time shortage a new work programme is prepared, manpower costs calculated, necessary programs worked out and time-cost comparision are made. During preparation of investment programme of this project different planning for different conditions are made and by making time, resource and cost analyses for each planning preference, the most racional one will be prefered in micro and macro scales. Science Code Key Words Page Number Adviser 966 Planning, Scheduling, Cost CPM, Gantt 97 Doç. Dr. Recep KANIT