Otopark alanları ile kent merkezi yaya alanları ilişkisinde otopark arzı ve talebinin Ankara örneğinde irdelenmesi
An Analysis of parking supply and demand management in Ankara at the relation with parking and pedestrian area
- Tez No: 133289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLAGÜ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
OTOPARK ALANLARI İLE KENT MERKEZİ YAYA ALANLARI İLİŞKİSİNDE OTOPARK ARZI VE TALEBİNİN ANKARA ÖRNEĞİNDE İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Demet YILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Kentlerde motorlu taşıtların sayısının büyük bir hızla artmasının karşısında trafik tıkanıklıkları ortaya çıkmakta, bu da ulaşımı kötü yönde etkilemektedir. Hangi ölçekte olursa olsun, kentlerimizin merkezlerinde park etme hem teknik hem de mekansal anlamda bir sorun olarak sürgitmektedir. Özellikle Büyükşehir merkezlerinde ulaşım yapılanması ve merkez kullanımı -ulaşım ilişkileri yönünden park etme sunumu- istem dengesizliği merkezin kullanımını, canlılığını, kullanım karmaşasını, erişilebilirlik ve yaşanabilirlik gereksinimlerini olumsuz etkilemektedir. Bugün özellikle kent merkezlerinde otopark alanı bulmak ve otopark tesis etmek büyük bir problem olarak karşımızdadır. Bu da en büyük etken olarak, planlarda otopark alanı olarak ayrılan alanların, başka fonksiyonlara tahsis edilmiş olması; otopark alanı ayrılmış olması gereken binalarda Belediyelere otopark alanı için gerekli miktarın ödenmesi ile, otopark yapımında vazgeçilmesi gösterilebilir. Araştırmada, çalışma alanı olarak seçilen Ankara Kızılay merkezindeki otopark alanları ile yaya alanlarının ilişkisi irdelenmektedir. Kent merkezindeki problemlerin önemli bir kısmını otopark yetersizliği ve mevcut otoparklarınyeterli derecede kullanılamaması oluşturmaktadır. Otopark ihtiyacı tam olarak hesaplanmayan yerlerde daha sonra otopark yapmaya çalışmak çok büyük ekonomik yük getirecek, hatta bu amaçtan vazgeçmeye kadar gidecektir. Bunun için kent planlaması ve ulaşım planlaması birlikte ele alınarak, uygun ulaşım ve otopark politikaları belirlenmelidir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Otopark Alanları, Yaya Alanları, Kent Merkezi 191 Doç. Dr. Hülagü KAPLAN
Özet (Çeviri)
m AN ANALYSIS OF PARKING SUPPLY AND DEMAND MANAGEMENT IN ANKARA AT THE RELATION WITH PARKING AND PEDESTRIAN AREA (M. Sc. Thesis) Demet YILDIZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUE SCIENCE AND TECNOLOGY September 2003 ABSTRACT The increasing number of motor vehicles in big cities of the world causestraffic congestion's and by this way influences the transportation negatively. It's not important w hich m easure i s u sing, i n o urt c ity c entres p arking is a problem which is not only in technical aspest but also in space aspect. Especially in big city centres transportation structure and using centre effect badly- parking about transportation communication- unbalance centre, liveliness, using conflict, the reeds of reaching and living. Today, to find a parking area and to construct car parks is a big problem that we face in big cities. The main factors of this problem are the usage of areas, that are assigned for car parks in plans, for different functions and abonding of car parks i buildings that have to contain car parks bye paying the required money to the government. This reach is about An analysis of Ankara city centre's Kızılay core's otopark areas communication with pedestriance. Science code Keyword Page Number Adviser Carpark Area, Pedestrian Area, City Center 191 Doç. Dr. Hülagü KAPLAN