Etkinlik analizi 1950-1999 yılları arası Türkiye sosyoekonomik etkinliği uygulaması
Data envelopment analysis an application to socioeconomic performance of Turkey between the period of 1950-1999
- Tez No: 133291
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ETKİNLİK ANALIZI 1950-1999 YILLARI ARASI TÜRKİYE SOSYOEKONOMİK ETKİNLİĞİ UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ayhan GÖLCÜKCÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Avrupa Birliğine girmenin eşiğinde olan ülkemizin son yıllarda yaşadığı ekonomik krizler, sosyoekonomik performans ve etkinlik ölçümlerinin önemini ortaya koymuştur. Bu konuda önerilen tekniklerden biri olan ve uluslar arası literatürde Data Envelopment Analysis (DEA) olarak geçen Etkinlik Analizi, Karar Verme Birimlerinin etkinliğini göreli olarak bulan bir tekniktir. Çalışmamızda 1950-1999 yılları arasında Türkiye'nin sosyoekonomik etkinliği 3 çıktı 9 girdi değişkeni kullanılarak bulunmuştur. Modeller arası karşılaştırma yapabilmek amacıyla Charnes, Cooper, Rhodes (CCR) ve Banker, Charnes, Cooper (BCC) modelleri ile çözüm yapılmış, etkin birimlerin karşılaştırılması amacıyla Çapraz Etkinlik Matrisi (ÇEM) tekniği kullanılmıştır. Bilim Kodu : 406.03.00 Anahtar Kelimeler : Etkinlik Analizi, CCR modeli, BCC modeli, Çapraz Etkinlik Matrisi Sayfa Adedi : 130 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hasan BAL
Özet (Çeviri)
DATA ENVELOPMENT ANALYSIS AN APPLICATION TO SOCIOECONOMIC PERFORMANCE OF TURKEY BETWEEN THE PERIOD OF 1 950-1 999 (M.Sc. Thesis) Ayhan GÖLCÜKCÜ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT The crisis that our country which is on the edge of European Union had endured crisis one after another in recent years shows the importance of performance and the efficiency measurement. One of the techniques proposed for this subject is Efficiency Analysis called Data Envelopment Analysis (DEA) in literature which measures the relative efficiency. In this study Turkey's socioeconomic performance will be measured with 3 output 9 input variables between the period of 1950- 1999. For the comparison between DEA models Charnes, Cooper Rhodes (CCR) and Banker, Charnes, Cooper (BCC) models will be used and than for the comparison of efficient units Cross Efficiency Matrix (CEM) will be used. Science Code : 406.03.00 Key Words : Data Envelopment Analysis, CCR model, BCC model, Cross Efficiency Matrix Page Number : 130 Adviser : Prof. Dr. Hasan BAL