Kadmiyum klorür (CdCl2.H2O) metal tuzunun pullu sazan (Cyprinus carpio L., 1758) üzerindeki akut toksik etkisinin araştırılması ve davranış değişimlerinin incelenmesi
The Investigation of the acute toxicity of cadmium chloride (CdCl2.H2O) metal salt upon common carp (Cyprinus carpio L., 1758) and the behavioral changes
- Tez No: 133292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
KADMİYUM KLORÜR ( CdCl2.H20 ) METAL TUZUNUN PULLU SAZAN ( Cyprinus carpio L., 1758 ) ÜZERİNDEKİ AKUT TOKSİK ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI VE DAVRANIŞ DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Sinan DÜZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (Ağustos-2003) ÖZET Bu araştırmada endüstriyel faaliyetlerde kullanılan ve metal tuzlarından olan kadmiyum klorürün ( CdCİ2.H20 ) puttu sazan ( Cyprinus carpio L., 1758) üzerine 96 saatlik LC50 değeri tespit edilmiştir. Denemeler iki seri halinde planlanmış ve toplam 140 puttu sazan bireyi kullanılmıştır. Bu çalışmada akut toksisite deneylerinden statik yöntem kullanılmıştır. Ayrıca kadmiyum klorürün farklı konsantrasyonlarında pullu sazan bireylerindeki davranış değişimleri tespit edilmiştir. Denemelerden elde edilen bulgular Düzgüneş, Finney ve Behrens-Karber yöntemlerine göre değerlendirilmiştir. Bu üç yönteme göre 96 saatlik LC50 değerleri sırasıyla 17,72 mg/I ; 11,75 mg/1 ; 12,1 mg/l bulunmuştur. Ayrıca kadmiyum klorür çözeltisinin böbrek dokusu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Denemeler kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Denenen tüm konsantrasyonlarda histolojik bozulmalar gözlemlenmiştir. Bilim Kodu : 230 Anahtar Kelimeler : Biyodeney, LCse, Kadmiyum klorür, Cyprinus carpio Sayfa Adedi : 63 Tez Yöneticisi : Yrd.Doc.Dr. Mehmet YDLMAZ
Özet (Çeviri)
11 THE INVESTIGATION OF THE ACUTE TOXICITY OF CADMIUM CHLORIDE ( CdCfe^O ) METAL SALT UPON COMMON CARP ( Cyprinus carpioL, 1758 ) AND THE BEHAVIORAL CHANGES (MS Theis ) Sinan DÜZ GAZI UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE (August -2003) ABSTRACT In this study the 96-hour LC50 value of cadmium chloride ( CdCU.HiO % a metal salt used in industrial activities, upon common carp was determined. The experiments were carried out in two series using 140 common carp individuals. The acute toxicity were evaluated by the use of statistical method. Apart from that the effect of cadmium chloride at different concentration upon the behavioral pattern of the fish was also determined. The experimental data were evaluated by the use of Duzgfines, Finney and Behrens-Karber methods. The LC30 values obtained according to these methods were fonnd as 17.72 mg/1, 11.75 mg/1 and 12.1 mg/1 respectively. The effect of the salt upon the kidney tissue was also examined. The data of the experimental groups were compared with those of control group. There ware histological disorder determined at all the concentrations employed. Science Code : 230 Keywords : Bio-experiments, LCso, cadmium chloride, Cyprinus carpio Number of pages : 63 Supervisor : Ass. Prof.Dr. Mehmet YILMAZ