Lityum florür fosforunun termolüminesans özelliklerinin incelenmesi ve termolüminesans dozimetre ile doz tayini
Investigation of thermoluminescence properties of LiF phosphor and dose-determination with thermoluminescence dosimetry
- Tez No: 133297
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada radyasyonun madde ile etkileşimi ve en iyi termolüminesans özelliği gösteren LiF fosforunun özellikleri incelenmiştir. Ayrıca LİF fosforu kullanılarak üst abdomende insan eşdeğeri fantom üzerinde deneysel çalışma yapılmıştır. Deneysel çalışmada halen klinikte kullandığımız 60Co radyoaktif kaynaklı cihazın hesaplamalarının TLD ile kontrolü ve Target-2 marka bilgisayarlı planlama sistemi ile TLD nin uyumu kontrol edilmiştir. Anahtar Kelimeler TLD
Özet (Çeviri)
In this work the properties of LiF phosphor that has the high thermoluminescence intensity and the interactions of radiation with matter were investigated.The experimental studies on the equivalent body fantom upper abdomen using LiF phosphor were carried out. Addition to the calculations using the system with 60Co radioactive source which exists in our clinic were controlled with TLD and also the agreement with TLD and the computerized planning system marked Target-2 was investigated. Key Words TLD