304L çeliklerin alın kaynağında mekanik özelliklerin kaynak parametrelerine bağlı olarak incelenmesi
Investigation of mechanical properties in butt welding of 304L steels depending on welding parameters
- Tez No: 611249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED EMİN ERDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Paslanmaz çelikler günümüzde kimya ve gıda başta olmak üzere pek çok alanda tercih edilmektedir. Gerek sıfır altı (-270 ºC'ye kadar) gerek yüksek sıcaklıklardaki korozyona olan direnci, mekanik özelliklerinin üstünlüğü ve sünek yapıda olmasından dolayı geçiş sıcaklığı altında gevrekleşme olayının görülmemesi sebebiyle östenitik paslanmaz çelik olan AISI 304L sanayide en çok tercih edilen paslanmaz çeliktir. Bu çalışmada AISI 304L çeliğinin alın kaynağında hızlı bir kaynak türü olan MIG/MAG kaynağı tercih edilmiştir. Farklı kaynak teli ve parametreleri ile elde edilen kaynaklı numunelerin mekanik özellikleri deneysel çalışmalarla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stainless steels are preferred in various areas nowadays, especially in chemistry and food industries. AISI 304L which is an austenitic steel is the most preferred stainless steel in the industry due to its' considerable ductility under transition temperature. Besides, AISI 304L has considerable corrosion resistance in extreme low (up to -270 ºC) and high temperatures, and superior mechanical properties. In this study, a quick welding type, MIG/MAG welding, was preferred in the butt welding process of AISI 304L steel. Mechanical properties of specimens welded with various welding wires and parameters, were investigated experimentally.