Fermentasyonla gibberellik asit (GA3) üretimi
Production of gibberallic acid (GA3) by fermentation
- Tez No: 133316
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
FERMENTASYONLA GİBBERELLİK ASİT (GA3) ÜRETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Sevda AKDAĞ ÖZENİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Bu çalışmada Aspergillus niger ve Gibberella fujikuroi fungusları kullanılarak gibberellik asit (GA3) üretimi yapılmıştır. Durgun, çalkalamalı ve hava akışlı besi ortamlarının gibberellik asit üretimi üzerine etkisi incelenmiştir. Gibberellik asit fermentasyonunda karşılaşılan en büyük engel, oksijenin sudaki düşük çözünürlüğüdür. Çalışmamızda oksijen taşıyıcı bir bileşik olan silikon yağı kullanılarak oksijen çözünürlüğü artırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla silikon yağının gibberellik asit üretimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Gibberellik asit (GA3) tayini spektrofotometrik olarak yapılmıştır. Bilim Kodu : 405.05.31 Anahtar Kelimeler : Fermentasyon, Gibberellik asit, Gibberella fujikuroi, Aspergillus niger, Silikon yağı Sayfa Adedi : 61 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Selma ATEŞ
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF GIBBERELLIC ACID (GA3) BY FERMENTATION (M. Sc. Thesis) Sevda AKDA? ÖZENİR GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT In this study, the gibberellic acid production was investigated using Aspergillus niger and Gibberella fujikuroi fungi. The effect of different production media that have static, with shake, with air was investigated on gibberellic acid production. Since oxygen solubility in water is very low, oxygen vectors having higher oxygen solubility have been used to increase oxygen transfer rates. In this study silicone oil was used as oxygen vectors. The effect of silicone oil on gibberellic acid production was investigated. The amount of gibberellic acid (GA3) was determined by the help of spectrophotometric method. Science Code : 405.05.31 Key Words : Fermentation, Gibberellic acid, Gibberella fujikuroi, Aspergillus niger, Silicone oil Page Number : 61 Adviser : Prof. Dr. Selma ATEŞ