JIT (tam zamanında) üretim sistemi yaklaşımı ve bir uygulama önerisi
- Tez No: 13333
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAT YÜZÜGÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
IV ÖZET Üretim yönetimi teknolojileri konusunda son yıllarda büyük gelişmeler gözlenmiştir. Bu gelişmenin ardında bulu nan etken, kıt kaynakların gereken zamanda, gereken miktar da ve gereken yerde kullanılmasının gerekliliğidir. Bu a- maca ulaşmayı hedefleyen günümüz üretim yönetimi teknolo jilerinden birisi de JIT ( Just-In-Time) üretim sistemidir. JIT'in genel amacı, gereken miktarda, gereken zaman da, gereken yerde ve istenen kalitede üretim yapmaktır, ü- retim-stok boyutunun ötesinde, işgörenlere verdiği sorumlu luk ile verimlilik artışı, kalite kontrolü gibi diğer alan larda da kullanılmaktadır. Bu çalışmada başarılı bir üretim sistemine ulaşabil mek için JIT üretim sisteminin kullanılabilirliliği ve uy gulanabilirliliği gösterilmiştir. TÜLOMSAŞ (Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş.)'a, ait vagon fabrikasında, vagon imalatı için gerçekleştirilen bu çalışmayla JIT sistemi tasarımı aşamalar halinde geliş tirilmiştir. JIT kullanımı ile mevcut sistemdeki üretim karmaşıklığı, bilişim zorluğu gibi problemlerin giderebile ceği ve üretim maliyetlerinde düşüşe neden olacağı etkin ve kolay işleyen bir üretim sistemine sahip olunacağı görül müştür.
Özet (Çeviri)
ABSRACT Great developments have been observed in recent years about the area of production management technology. The motive force behind this, is the musts of scarce resource use at required time, quantity, and place. One of today's production management technologies targeting these objectives is JIT (Just-In-Time) production system. General purpose of JIT is to produce at required time, on required place with required quantity and quality. Beyond the production-stock sizes, it is also used for employee responsibilities with productivity increases, quality control and for other similar areas. In this study, usability and applicability of JIT production system for reaching to a succesful production system have been pointed out. With the study of TULOMSAS (Lokomotive & Motor Corporation of Turkey) freight car works' wagon production, the design of JIT system has been observed that the use of JIT shall provide an effective and easy working production system with less production complexity, less communication difficulty and less production costs.