Ilgaz Dağı büyük hacet yüksek dağ florası
Alpine flora of the great hacet at Ilgaz Mountain
- Tez No: 133324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İLGAZ DAĞI BÜYÜK HACET YÜKSEK DAĞ FLORASI (Yüksek Lisans Tezi) Rüknettin TEKDEMIR GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu çalışma ile 2001-2002 yıllan arasında Ilgaz Dağı Büyük Hacet Tepesi Yüksek Dağ Florası tesbit edilmiştir. Araştırma alanı Kastamonu ve Çankırı illeri arasındadır. Araştırma alanına ait iklim verileri (2000-2587 m.) enterpole edilerek hesaplanmış ve Oseyanik iklim özelliği gösterdiği tesbit edilmiştir. Araştırma alanının florası 41 familyaya ait 139 cins ve 261 takson içermektedir. Türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı; Bilinmeyen %58, Avrupa-Sibirya %20, İran-Turan, %8, Öksin %8, Doğu Akdeniz %2, Akdeniz %2, Hirkano- Öksin %2 olarak tesbit edilmiştir. En geniş yayılış gösteren familyalar sırasıyla: Gramineae (%18), Compositae (%14), Leguminosae (%5), Labiatae (%5), Rosaceae (%5), Cruciferae (%5) şeklinde sıralanmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 502.19.01 Yüksek Dağ Florası, Ilgaz Dağı, Büyük Hacet, Vejetasyon 91 Yrd. Doç. Dr. Kerim GÜNEY
Özet (Çeviri)
11 ALPINE FLORA OF THE GREAT HACET AT ILGAZ MOUNTAIN (M.ScThesis) Rüknettin TEKDEMİR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT This study was carried out in 2001-2002 on the Alpine Flora of Ilgaz Mountains (Great Hacet Hill). The study area is located between Kastamonu and Çankırı provinces. The climate of the study area, the peak of the mountain, were estimated as an Oceanic type by extrapolation tecniques, due to the lack of the meteorological data at this elevation (2000-2586 m).The flora of study area consists of 261 taxa which belong to 41 families and 139 genera. The phytogeographic regions of species have been determinated: Unknown %58, Euro-Siberian %20, Irano-Turanian %8, Euxin %8, East Mediterranean %2, Mediterranean %2, Hyrcano-Euxinian %2. The widespread families are as follows: Gramineae (%18). Compositae (%14), Leguminosae (%5), Labiatae (%5), Rosaceae (%S), Cruciferae (%5). Science Code Key Words Page Number Thesis Advisor 502.19.01 Flora, Ilgaz Mountain, Great Hacet, vegetation, 93 Ass. Prof. Kerim GÜNEY