Tanjant manifold üzerinde metrikler, konneksiyonlar ve eğriler
Metrics, connections and curves on tangent manifold
- Tez No: 5491
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN ESİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
TANJANT MANİFOLD ÜZERİNDE METRİKLER, KONNEKS İYONLAR VE E?RİLER (Yüksek Lisans Tezi) AyBel TURGUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN DİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ Diferensiyellenebillr bir manifold üzerindeki bir Riemann metriğinden ve lineer bir konnek siyondan yararlanarak, bu manif oldun tanjant manifoldu üzerinde elde edilebilen temel metrikler ve konneksiyonlarxn bir sınıflandırılması yapılmıştır. Ayrıca manifold üzerinde verilen herhangi bir eğriye tanjant manifold üzerinde karşılık gelen horizantal lift, doğal lift ve izdüşürülebilir eğrilerin yüksek mertebeden eğrilikleri hesaplanarak, orijinal eğri ile araoırulaki ilişkiler incelenmiştir. -i-
Özet (Çeviri)
METRICS, CONNECTIONS AND CURVES ON TANGENT MANIFOLD (M. fla, Thesis) r Aysel TURGUT GAZ t UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT The main metrioa and connections on the tangent manifold of a differentiflble manifold, which can be !> obtained from a Riemanniftn metric and a linear connection on the manifold, were classified. In addition, higher order curvatures of the horizontal lift, natural lift and projectable curves on the tangent manifold corres ponding to any given curve on the manifold were calcula ted and so the relationships with the original curve were studied. -il-