Kaotik yapılarda Lyapunov üstellerinin tahmini
Estimation of lyapunov exponents in chaotic structures
  1. Tez No: 133325
  2. Yazar: TARHAN SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
KAOTIK YAPILARDA LYAPUNOV ÜSTELLERİNİN TAHMİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Tarhan SERİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu çalışmada, özellikle 1970'li yıllardan sonra dikkati çeken Lyapunov üstelleri konusu işlenmiştir. Bilgisayarların gelişimine bağlı olarak kaosun yapısı dikkati çekmekte ve birçok bilimsel verilerin davranış şekillerinde oluşumu ve varlığı gözlenmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar doğrultusunda buradaki çalışmada kaos ile Lyapunov üstelleri arasında bir bağıntının var olduğu gösterilmiştir. İlk önce teorik yapı işlenmiş daha sonra formüller düzeyinde gelişim sağlanmıştır. Özellikle istatistik bakış içerisinde bir parametre olarak Lyapunov üstellerinin tahminleri ele alınmıştır. Bu bakış içerisinde önerilen bir çok yaklaşım şekli ve algoritma mevcuttur. Daha sonra simülasyon destekli Lyapunov üstellerinin tahmini konusunda çalışma yapılmıştır. Bilim Kodu : 406.02.01 Anahtar Kelimeler : Lyapunov üstelleri, kaos, periyodik olmayan ve doğrusal olmayan (eğrisel) davranışlar, dinamik sistemler, doğrusal olmayan dinamik sistemler, doğrusal olmayan sahnımlar, çekiciler; lojistik fonksiyonu, parametre dışı tahmin, en yakın komşu metodu, r-adik dönüşüm (map). Sayfa Adedi : 117 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Reşat KASAP
Özet (Çeviri)
ESTIMATION OF LYAPUNOV EXPONENTS IN CHAOTIC STRUCTURES (M.Sc.Thesis) Tarhan SERIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT In this study, the subject of Lyapunov exponents that was cared especially after 1970's, was searched. The structure of chaos has been attentioned and the existence of structure of behaviour of many scientific datas has been observed after the development of computer technology and programming also. This study, which is supported by researches and investigations of many other studies, shows the relationship between chaos and Lyapunov exponents. Firstly, the theoretical base was built, then the development of formulas was constructed. Especially the estimation of Lyapunov exponents was cared as a parameter in statistical view. By this study many approaches and algorithyms about calculation or estimation of Lyapunov exponents are apparent of course. Finally the studies of estimation of Lyapunov exponents were made by simulation as a supporter. Science Code : 406.02.01 Key Words : Lyapunov exponents, chaos, nonperiodic and nonlinear behaviours, dynamical systems, nonlinear dynamical systems, nonlinear oscilations, attractors; logistic function, nonparametric estimation, nearest neighbor method, r-adic map. Number of Pages: 117 Advisor : Assoc. Prof. Dr. Reşat KASAP