Dispers siyah azo boya eldesi, karakterizasyonu ve uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of obtainment, characterization and applicability of disperse azo black dye
- Tez No: 133326
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALICILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
DİSPERS AZO SİYAH BOYA ELDESÎ, KARAKTERÎZASYONU VE UYGULANABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Fatih AKKURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Türkiye'de üretimi çok az olan dispers boyaların endüstrideki kullanım alanı oldukça fazladır. Bu boyalar tekstil sanayiinde daha çok polyester elyafı boyamada kullanılmaktadır. Dispers mavi, sarı ve kırmızı boyarmaddelerin bir karışımı olan dispers siyah boya bu sektörde en fazla kullanılan boyadır. Yapılan bu tez çalışmasında ilk olarak dispers kırmızı 1 ve sarı 3 boyarmaddeleri sentezlendi. Dispers mavi 79 boyarmaddesi hazır olarak temin edildi. Elde edilen boyarmaddelerin erime noktaları, İR spektrumları ve ince tabaka kromatografileri değerlendirilerek karakterizasyon işlemi gerçekleştirildi. Polyester elyafın boyanması amacıyla altı farklı karışım hazırlandı ve siyah renk elde edilmeye çalışıldı. Elde edilen siyah renk tonlanarak daha uygun siyah rengin oluşturulması amaçlandı. Sonraki aşamada boyanın uygulanabilirliği üzerine dispergatör miktarının etkisi incelendi. Elde edilen boyalı kumaşların renk ölçümleri yapılarak renk ekseni üzerindeki gerçek yerleri belirlendi. Çalışmanın en son basamağında ise boyalı kumaşların ışık, yıkama ve sürtünme haslığı tayinleriyle boyanın uygulanabilirliği değerlendirildi. Neticede polyester üzerinde çok yüksek haslık değerlerine sahip siyah renklerin üretildiği gözlendi.Bilim Kodu : 962 Anahtar Kelimeler : Dispers Mavi 79, Dispers Kırmızı 1, Dispers Sarı 3, Azo boyalar, Tekstil boyaları Sayfa Adedi : 90 Tez Yöneticisi ; Prof.Dr. Ahmet ALICILAR
Özet (Çeviri)
Ill INVESTIGATION OF OBTAINMENT, CHARACTERIZATION AND APPLICABILITY OF DISPERSE AZO BLACK DYE (M.Sc. Thesis) Fatih AKKURT GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT Disperse dyes which are produced in a very small amount in Turkey have very wide usage area in industry. These dyes are further applied to polyester fiber. Disperse black dye which is a mixture of disperse blue, red and yellow dyestuffs is the mostly used dye in this sector. In this study firstly disperse red 1 and yellow 3 dyestuffs were synthesized. Disperse blue 79 dyestuff was assured as ready-made. Melting points, IR spectra and thin layer chromatography of the acquired dyestuffs were appreciated to carry out the characterization treatment Six distinct mixtures were prepared for dyeing polyester fiber and it was tried to obtain black dye. It was aimed that obtained black dye was shaded for forming more appropriate black colour. In latter step the effect of dispersant amount on the applicability of the dye was examined. Real positions of the obtained dyed fabrics on the colour axis were determined by means of defining colour measurement of them. At the last step of this study, the applicability of the dye was assessed with light, wash and rubbing fastnesses of the dyed fabrics. Consequently it was observed that some produced black dyes had excellent fastness values.IV Science Code : 962 Key Words : Disperse Blue 79, Disperse Red 1, Disperse Yellow 3, Azo dyes, Textile dyes Page Number : 90 Adviser : Prof.Dr. Ahmet ALICILAR