Mikrodenetleyicilerle DC motor hız kontrolü
DC motor speed control with microcontrollers
- Tez No: 133327
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
MİKRODENETLEYİCİLERLE DA MOTOR HIZ KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Salih ERMİŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2003 ÖZET Bu çalışmada PIC 16F877 mikrodenetleyicisi kullanılarak DA motor hız kontrol sistemi tasarlanmıştır. Hız kontrol sisteminde motorun istenilen hıza ulaşması ve bu hızda sabit kalması sağlanmıştır. Motordan istenilen hız, sisteme monte edilen tuşlar yardımıyla yapılmıştır. Motor muindeki hız encoder yardımıyla ölçülmüş ve geri besleme sağlanmıştır. Motordan istenilen hız encoder aracılığı ile milden alınan hız, mikrodenetleyicili sürücü devre tarafından karşılaştırılarak sistemin çalışma durumu belirlenmiştir. Motora uygulanan gerilim darbe genişlik modülasyonu (PWM) ile sağlanmıştır. Deneysel veriler sonucunda gerçekleştirilen, PIC 16F877 mikrodenetleyicili DA motor hız kontrol sistemi sürücü devresinin basit, ekonomik, kullanışlı olması ve endüstride hassas ve yüksek performanslı hız kontrolü istenilen her uygulamalarda uyarlanabilirliği sağlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.01.01 Mikrodenetleyici, DA Motor, PIC 16F877 67 Prof. Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
11 DC MOTOR SPEED CONTROL WITH MICROCONTROLLERS (M. Sc. Thesis) Salih ERMİŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study, DC motor speed control system has been realized by means of PIC 16F877 microcontroller. In this system, the desired speed of the motor and the stability of this speed has been achieved. This speed has been obtained through the keyboard mounted to the system. The speed in the shaft of the motor has been measured with the help of an encoder and the feedback of this speed has been obtained. The working position of the system has been determined by comparing the desired speed of the motor with the speed obtained from the shaft, by means of microcontroller driver circuit. The voltage applied to the motor has been determined by Pulse Width Modulation (PWM) method. Since PIC 16F877 microcontroller DC motor speed control system has a simple, economical and easy applicable driver circuit, it can be applied in any situation which needs stable and high performance speed control in industry. Science Code Key words Page Number Adviser 626.01.01 Microcontroller, DC Motor, PIC 16F877 67 Prof. Dr. İsmail COŞKUN