Tiyofenin kimyasal polimerleşmesi, poli (oksimetilen) ile kompozitlerinin hazırlanması ve özelliklerinin incelenmesi
Chemical polymerization of thiophene, preparation of its composites with poly (oxymethylene) and investigation of their properties
- Tez No: 165989
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ill TTYOFENIN KİMYASAL POLIMERLEŞMESL POLİ(OKSİMETİLEN) İLE KOMPOZTTLERİNİN HAZIRLANMASI VE ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Aylin ÖZGÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 2005 ÖZET Bu çalışmada, tiyofenin kimyasal yöntemle iletken polimerleri sentezlendi ve poli(oksimetilen) (POM) ile iletken kompozitleri hazırlandı. Üç farklı tuz kullanılarak (FeCl3, SbCfe ve SbCl3-I2) politiyofenler (PT) sentezlendi ve FeCb ile sentezlenen PT'in 1,90x10 3 Sem*1 değeri ile en yüksek iletkenliğe sahip olduğu belirlendi. PT (FeCl3) ve POM' den sentez sırası değiştirilerek iletken kompozit ve blendler hazırlandı. Kompozit ve blendler içinde en yüksek iletkenliğe 2,87x1e“4 Sem”1 değeri île %68 PT içeren POM/PT kompozitinin sahip olduğu gözlendi. Elde edilen kompozitlerde homopolimerlerin özelliklerinin değiştiği görüldü. FTTR analizleri sonucunda polimerleşmeyi ve kompozit oluşumunu destekleyen bandlar elde edildi Gouy terazisi ile yapılan magnetik ölçümlerden polimer ve kompozitlerin polaron ve bipolaron iletme mekanizmalarına sahip oldukları belirlendi. Termal analiz sonuçlarından polimer ve kompozitlerin termal olarak kararlı oldukları ve kompozitlerin her iki polimerin termal özelliklerini taşıdıkları tespit edildi. Termal bozunması 853°C'de sonlaııan PT (FeCyin en kararlı polimer olduğu anlaşıldı. %88 PT içeren POM/PT kompozitinin termal bozunmasmın sonlandığı sıcaklığın (Ts: 880°C) diğer kompozitlerden daha yüksek olduğu belirlendi. %27 POM içeren PT/POM blendinin termal bozunmasmın sonlandığı sıcaklığın (Ts: 879°C) diğer blendlerden daha yüksek olduğu belirlendi. Taramalı elektronIV mikroskobu (SEM) 3e polimer ve kompozitlerin yüzey yapılan incelendi. Kompozit ve blendlerin yüzey yapılarının PT (FeGb)*in yüzey yapısına benzediği belirlendi. Polimer ve kompozitlerin toz X-ışını kırınımı ile kristal yapıları incelendi Kompozit ve blend yapısındaki POM miktarı arttıkça kristalliğin arttığı tespit edildi Bilim Kodu : 405 Anahtar Kelimeler : Politiyofen, poli(oksimetilen), kompozit, iletken polimer Sayfa Adedi : 97 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Bekir SARI
Özet (Çeviri)
V CHEMICAL POLYMERIZAHON OF THJOPHENE, PREPARATION OF ITS COMPOSITES WITH POLY(OXYMETHYLENE) ANDINVESTIGATTON OF THFJR PROPERTIES (M. Sc. Thesis) Aylin ÖZGÜN GAZİÜNTVERSrrY INSTITUTE OF SC1ENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT la tbis study, conductive polymers of thiophene were synthesized chemically and its conductive composites with poly(oxymethylene) were prepared. PTs were synthesized using three different salts (FeCb, SbCl3 ve SbCIylz) and it was found that PT synthesized using FeCb had the highest conductivity with value of 1.90x103 Sem“1. Conductive composites and blends were prepared changing synthesis order PT(FeCb) and poly(oxymetiıylene) (POM). it wâs found that POM/PT conıposite containing 68% PT had the highest conductivity with value of 2.87x10”* Sem"1, it was found that the properties of composites were different from homopolymers. Formation of polymers and composites was supported by FTIR analyses. From the Gouy balance magnetic measurements it was found that polymers and composites were bipolaron and polaron condncting mechanism. According to the resnlts of thermal analyses it was shown that polymers and composites had enough thermal stability. PT(FeCI3), thermal degradation was finished at 853°C, was determined as the highest stable polymer. Thermal degradation temperature (Tf: 880°C) of POM/PT composite containing 88% PT was described as higher than the other composites. Thermal degradation temperature (Tf: 879°C) of PT/POM blend containing 27% POM was described as higher than the othervi blends. The morphological structures of polymers and composites were clarifıed by Scanning Electron Microscopy (SEM), it was found that morphological structures of composites and blends were similar to morphological structure of PT(FeCb). The crystal structures of polymers and composites were investigated by the powder X-ray diffraction. Crystal regions of the homopolymers, composites and blends were not determined. it was found that the crystal regions increased with increasing the antount of FOM in the composites and blends. Science Code: 405 Key Words-.Polythiophene, poly(oxymethylene), composite, conductive polymer Page Number: 97 Adviser: Assoc. Prof. Dr. Bekir SARI