Hücresel otomasyon modeli ile kartanesinin benzeşimi
Simulation snow flakes by using cellular automaton model
  1. Tez No: 133330
  2. Yazar: ŞÜKRİYE ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
HÜCRESEL OTOMASYON MODELİ İLE KAR TANESİNİN BENZEŞİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Şükriye ÖZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Bu çalışmada kar tanelerinin oluşumu ve gelişimi, Hücresel Otomasyon Örgü Gazı modeli kullanılarak, incelenmektedir. Bu amaçla, spin-1/2 Ising model ile manyetik faz geçişi problemini incelemek için Creutz tarafından oluşturulan hücresel otomasyon algoritması, atmosferde kar tanelerinin oluşumunun benzeşimini yapmak için, örgü gazı modeline adapte edilmiştir. Kar tanelerinin çeşitliliği ve oluşumu üzerinde parçacık yoğunluğu ve ortam sıcaklığının büyük bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu etkileri göz önüne alacak şekilde oluşturulan dinamik bir algoritma kullanılarak, kar tanelerinin benzeşimi gerçekleştirildi. Bu algoritma en-yakın parçacık etkileşme (J) ve kimyasal potansiyel (u) alanında parçacıkların şekillenmelerini incelemeye imkan vermektedir. Sabit bir uzaysal kimyasal potansiyele (u.) sahip uzayda bir çekirdek etrafında parçacıkların ne şekilde organize olduklarını belirlemek için J=-l ve ]i - 0, 1,2, 3 kimyasal potansiyel değerleri için L=80 kare örgüde farklı örgü sıcaklıklarında algoritma çalıştırılmıştır. Benzeşimler sonucunda, parçacıkların örgüdeki bir hücreyi işgal etme olasılıklarındaki uzaysal değişimler hesaplanmış ve bu değişimler kullanılarak kar tanelerinin oluşum desenleri belirlenmiştir. Yan şartlara bağlı olarak, yıldızımsı ve dallanmak oluşumların u=3 değerinde elde edildiği ve parçacık organizasyonları üzerinde uzaysal kimyasal potansiyelin büyük bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 404.03.01 : Hücresel Otomasyon, Örgü Gazı Modeli, Kimyasal Potansiyel :106 : Doç. Dr. Bülent KUTLU
Özet (Çeviri)
m SIMULATION OF SNOWFLAKES BY USING CELLULAR AUTOMATON MODEL (M. Sc. Thesiz) Şükriye ÖZ GAZI UNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT In this study, The formation and growth of snowflakes are examined by using a Cellular Automaton Lattice Gas Model. For this purpose, the algorithm of Cellular Automaton, developed by Creutz is adapted to the Lattice Gas Model for understanding the magnetic phase transition problems with spin -1/2 Ising Model to have the simulation of snowflakes as in the atmosphere. It is well known that, the particular density and the environment temperature are higly effective in the formation and variations of snowflakes. Which is take all the effects into account. The simulation of snowflakes are realized by using a dynamical algorithm. Algoritm gives permission to examine the formation of particles in the field chemical potential (u) and nearest neighbour interaction (J). This algorithm is runned at diffrent lattice temperatures for determining the particles around nucleus how to organise for J=-l and u=0,l,2,3 on a square lattice, L=80 in a space with constant chemical potential (u). The spatial variations, for the probability of particles occupying a cell on the lattice were calculated and using these variations, the forms of snowflakes were obtained at the result of simulations. Depending on the lateral conditions for u=3, starred and dentritic forms are obtained and it was seen that the spatial chemical potential are highly effective on the organisation of particles.IV Science Code : 404.03.01 Key Words : Cellular Automaton, Lattice Gas Model, Chemical Potential Page Number : 106 Adviser : Doç. Dr. Bülent Kutlu