Tutkal üretim atıklarının kirleticiliği ve Gönen Çayı örneği
Pollution from glue production waste and the example of Gönen River
  1. Tez No: 133345
  2. Yazar: MURAT AYDIN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HALUK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
TUTKAL ÜRETİMİ ATIKLARININ KİRLETİCİLİĞİ VE GÖNEN ÇAYI ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat Aydın ŞEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada tutkal üretiminin atıklarının kirlilik parametreleri, bunların Gönen Çayı'na etkisi, arıtma tesisinin verimi ve 2004 yılının Şubat ayına kadar fabrikanın Gönen Çayı'nı hangi oranlarda etkileneceği bir tahmin yöntemi kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada,“Su kirliliği Kontrol Yönetmeliği”deşarj standartlarında belirtilen parametrelere göre analizleri yapılmıştır. Üretimin kirlilik parametreleri arıtma tesisi çıkışında BOImax=49 mg/It, KOImax=154 mg/lt, BOImin=10 mg/lt, KOImin=22 mg/lt ve BOIort=32 mg/lt, KOIOrt=71,03 mg/lt olarak tespit edilmiştir ve bulunan değerlerin deşarj yönetmeliğine uygun olduğu görülmüştür. Kirlilik parametrelerinin Gönen Çayı'na etkisinin incelenmesi konusunda varılan sonuçlar şöyledir. EBOImax =%12,19 ve karışımdaki maksimum BOI ihtiyacı 2,2777 mg/lt, EKOImax=%5,93 ve karışımdaki maksimum KOI ihtiyacı 9,5669 mg/lt olduğu 28 Mayıs-6 Haziran arasında alınan numunelere uygulanan deneylerde bulunmuştur.Tutkal üretim yeri arıtma tesisinin verimi Vorr %94,28 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma suresince elde edilen parametrelere göre toplam bir yıl üzerinden tahmini aylık etki yüzdesi hesaplanmıştır. Buna göre TEBOI=%5,94 ve TEKOI=%2,85 bulunmuştur. Sonuç olarak atıksular ile Gönen Çayı'nın karıştığı bölgelerde hesaplanan değerlere göre Gönen Çayı'nın kirlilik parametrelerine göre“kirlenmemiş sular”sınıfında yer aldığı saptanmıştır. Arıtma tesisi kurulmadan önceki fabrika çıkış kirlilik parametreleri göz önünde bulundurulduğunda uygulanmakta olan kontrol ve yönetim sisteminin sonucunda yapılan endüstriyel atıksu arıtma tesislerinin yararlı olduğu görülmektedir. Arıtma tesisinden deşarj edilen suyun pH değerinin Gönen Çayı'nın mevcut pH değerinden daha sağlıklı olduğu görülmüştür. Bilim Kodu :2251101 Anahtar Kelimeler : Endüstriyel atıklar, Çevre kirliliği, Su kirliliği, Kirlilik parametreleri, arıtma tesisleri, Gönen Çayı, Akarsu kirliliği Sayfa Adedi :164 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Haluk ÇELİK
Özet (Çeviri)
Ill POLLUTION FROM GLUE PRODUCTION WASTE AND THE EXAMPLE OF GÖNEN RIVER (M.Sc. Thesis) Murat Aydın ŞEN GAZI UNIVERSTY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study, pollution parameters of the glue product wastes and their effects to the Gönen Creek, the yield of the refining foundation and the forcasts which are effections rates of the pollution parameters to the Gönen Creek by February 2004 have been done. The analyses have been done according to the“water pollution control regulation parameters”which has been showed in discharge standards. The results of production pollution parameters which were measured at the out put of refining foundation are BODmax=49 mg/lt, CODmax:=154mg/lt, BODmin=10mg/lt, CODmin=22mg/It and BODavc=32mg/lt, CODave=71,03 mg/lt and these degreeses are very suitable for discharge regulations. Here, these are the conclusions (which were learned from May 28 to June 6)of the effects of the pollutions parameters to the Gönen Creek. EBODmax=12,19%, the maximum BOD necessity in complication is 2,2777 mg/lt, ECODmax=5,93%, COD 9,5669 mg/lt. The yield of the refining foundation of the glue production facility is YaVe=94,28%IV According to the parameters the total monthly effect percent is FEBOD=5,94% and FECOD= 2.85% As result, the values which were calculated in the meeting zone with wastewater and Gönen Creek showed us that Gönen Creek is in the clean water class. When we review the pollution parameters of factory output, we learned that the new control and management system's industrial wastewater refining foundations were more useful than before. The pH value of the water (which was discharged from refining foundations) is healthier than the pH value of the Gönen Creek. Science Code Key Words Page Number Adviser :225110i industrial wastes, Environmental pollution,Water pollution,The pollution parameters, refining foundations, The Gönen Creek, The pollution of creek :164 : Prof. Dr. M. Haluk ÇELİK