Killerde ağır metal adsorpsiyonlarının incelenmesi ve çözeltiden adsorpsiyon yöntemiyle yüzey alanı belirlenmesi
- Tez No: 13335
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ İNEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 152
Özet
av ÖZET Bu çalışmada, beş kil örneği üzerinde Cu(II) ve Pb(II) adsorpsiyonu incelenmiş, metilen mavisi (MM) ve orto-fenantrolin (OF) adsorpsiyonu verilerinden killerin özgül yüzey alanları hesaplanmıştır. İyon ve moleküllerin adsorpsiyonu kesikli (batch) ve adsorplanan derişiminin bir fonksiyonu olarak çalışılmış, çalışılan tüm derişim aralığında adsorpsiyon verilerinin Langmuir adsorpsiyon izotermine uyduğu belirlenmiştir. Metal iyonlarının katı ve çözelti evreleri arasındaki dağılım katsayıları, adsorplanan iyonların yüzey yoğunlukları, alık onma kapasiteleri ve killerin katyon değişim kapasiteleri tayin edilmiştir. Ayrıca, elde edilen sonuçlar literatür verileri ile karşılaştırılmış, ağır metal adsorpsiyonu, katyon değişim kapasitesi ve özgül yüzey alanı arasındaki bağıntı tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER montmorillonit bentonit sepiolit adsorpsiyon e^'" Langmuir adsorpsiyon izotermi bakır kurşun özgül yüzey alanı (OYA) metilen mavisi fenantrolin iyon değişimi katyon değişim kapasitesi (KDK)
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the adsorption of Cu(II) and Pb(II) has been investigated on five clay samples and specific surface areas of clays have been found from adsorption data of methylene blue (MB) and ortho-phenanthroline (OP), The adsorptions of ions and molecules have been studied by the batch equilibration technique as a function of adsorbate concentration. The adsorption data over the whole range of concentrations used, follows Langmuir adsorption isotherm. Retention capacities, distribution coefficients of metal ions between the solid and solution phases, surface densities of adsorbed ions and cation exchange capacities of clays have been determined. Also, all the results have been compared with the data in the literature, and the relationships between heavy metal adsorption, CEC and SSA have been discussed. KEY WORDS montmorillonite lead bentonite specific surface area (SSA) sepiolite methylene blue adsorption phenanthroline Langmuir adsorption isotherm ion exchange copper cation exchange capacity (CEC)