Robotik fiber lazer ile kaynak prosesi tasarımı ve parametrelerinin optimizasyonu
Welding process desing and parameter optimization with robotic fiber laser
- Tez No: 377234
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Lazerler endüstride, özellikle kesme, kaynak ve markalama işlerinde yoğun bir şekilde kullanılır. Otomobil, uçak, gemi, makine sanayinde, çelik konstrüksiyonların kaynağında lazer tercih edilmektedir. Lazer birleştirme yöntemlerinin, örneğin uçak sanayinde uygulanması ile ağırlıktan %15 tasarruf edilirken, maliyetten de %20?lik bir kazanç elde edilmektedir. Lazer kaynak iki veya daha fazla metal parçasının lazer ışını kullanarak birleştirilmesi sürecini tanımlamaktadır. Lazer; yoğun, kaynaşık (koherent) ve yönsel bir ışık huzmesi üreten cihazdır. Lazer kaynağı kullanarak; düşük birim maliyette daha hızlı imalat yapabilme olanağı ile verimliliğin arttırılması, kaynak kalitesinin iyileştirilmesi, korozyona ve yüksek sıcaklıklara dayanımı ile performansın arttırılması gibi kazançlar sağlanabilir. Bu nedenle robotik kaynak sistemlerinde lazer kaynak entegrasyonu da artık kaçınılmaz hale gelmektedir. Kaynak süreçlerinin büyük çoğunluğu kaynak sürecinden sonra kaynağın daha iyi gözükebilmesi amacıyla rötuş kaynağı gerektirmektedir. Lazer kaynağı oldukça odaklanmış bir uygulamadır ve bu sayede kaynağın temiz olmasını sağlamaktadır. Elde edilen kaynaklar daha etkileyici olduğundan bu durum lazeri temiz bir görünüme sahip olması gereken sac metal kaynakları için mükemmel bir uygulama yapmaktadır. Ayrıca daha az rötuş gerektirdiği için, lazer kaynağı daha hızlı üretim zamanları elde edilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lasers are used especially for cutting, welding and marking processes in industry. Laser technologies are mostly preferred on steel constructions which are used in automotive, aerospace and marine industries. With using laser technologies in aerospace industry, it is provided %15 gain in total mass and %20 total cost. Laser welding is described as combining two or more metal using a laser beam process. Laser is a device which produces a fused, intensive and directional light beam. There are many advantages to using a laser source according to conventional methods. Laser welding is getting an important place in the welding industry with below advantages. -Lower unit cost increase productivity by providing the ability to make production more quickly -Improves the quality of the welding process -Provides long life by resistance to corrosion and high temperatures -The versatile applicability of the different materials and low material thickness. Therefore, the integration of robotic welding systems and laser welding is becoming inevitable. Robotic laser welding is a cost effective and flexible application to achieve high quality welding. The combination of the flexibility of the robotic arm and the ability of laser welding technology produces much improved results. Most of welding methods requires a rework after the welding process. Laser welding is a highly focused process and provides a clean welding application.