Misel destekli ultrafiltrasyonun Pb(II) ayırımı için optimizasyonu
Optimization of micellar enhanced ultrafiltration for the separation of Pb(II)
  1. Tez No: 133360
  2. Yazar: OKAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY TAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
MİSEL DESTEKLİ ULTRAFİLTRASYONUN Pb(ll) AYIRIMI İÇİN OPTİMİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Okan TAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Bu çalışmada endüstriyel atık sulardaki Pb2+ iyonlarının uzaklaştırılmasında yararlanılmak üzere misel destekli ultrafiltrasyon (MDUF) yöntemi ile sulu ortamda Pb2+ iyonlarının ayırımı için optimum koşullar araştırılmıştır. Çalışmanın ilk safhasında besleme çözeltisindeki yüzey aktif madde (sodyum dodesil sülfat, SDS) derişimi, süzme basıncı, karıştırma hızı ve membran gözenekliliği için optimum koşullar belirlenmiştir. Besleme çözeltisi için pH-6 ve 7'de Pb2+ için %100 civarında bir alıkonulma faktörü (R) sağlanabilmiştir. pH'sı 5'in üzerinde olan ortamlarda kurşun hidroksitlerinin oluşmasına rağmen SDS'nin pH=6'daki ayırımda etkili olduğu belirlenmiştir ve Pb2+ iyonlarının sulu ortamda pH=6'da oldukça düşük derişimlerde SDS varlığında hemen tamamen uzaklaştırılabileceği gösterilmiştir. Çalışmanın ikinci safhasında Pb2+ iyonlarının DZ ile kompleksleşmesinin ortamın pH'sına bağlı olarak R değerlerine etkisi incelenmiş ve besleme çözeltisinde ditizon varlığının pH=3 ve 5'teki Pb2+ ayırımını arttıracağı gösterilmiştir. Bir kurşun akü fabrikasından elde edilen atık su örneği, bu çalışmada Pb2+ ayırımı için belirlenen optimum çalışma koşullarında MDUF işlemine tabi tutulmuş ve bir atık sudaki Pb2+ iyonlarının MDUF yöntemi ile etkin bir şekilde uzaklaştırılabileceği gösterilmiştir.11 Bilim kodu Anahtar Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 405.04.01 Misel Destekli Ultrafiltrasyon, SDS, Kurşun, Ditizon. 89 Prof.Dr. Senay TAŞCIOĞLU
Özet (Çeviri)
Ill OPTIMIZATION OF MICELLAR ENHANCED ULTRAFILTRATION FOR THE SEPARATION OF Pb(ll) (M.Sc.Thesis) Okan TAŞ GAZI UNIVERSITY September 2003 ABSTRACT In this study, the optimum conditions have been investigated for the separation of Pb2+ ions from aqueous media by micellar enhanced ultrafiltration (MEUF) in order to utilize in the removal of Pb2+ ions in industrial waste streams. In the first stage of the study, optimum conditions for the concentration of surface active agent in the feed solution (sodium dodecyl sulfate, SDS), filtering pressure, stirring rate and for the membrane porosity have been determined. The optimum pH for the feed solution have been determined by performing MEUF at different pH's and a retention factor (R) for Pb2+ about 100% could be attained at pH's 6 and 7. SDS has been found to be effective in the Pb2+ separation at pH=6 though the formation of lead hydroxides at pH's higher than 5, and it has been demonstrated that Pb2+ ions can be almost completely removed from aqueous media at pH=6 in the presence of SDS at quite low concentrations. In the second stage of the study; the effect of the complexation of Pb2+ with dithizone (DZ) on the R values, depending on the pH of the medium, has been investigated and it has been observed that the presence of DZ in the feed solution enhances the separation of Pb2+ at pH's 3 and 5. A waste stream sample from a battery plant has been subjected to MDUF process in the optimum conditions determined in this study, and it has been shown that Pb2+ ions in a waste stream can be removed by MEUF effectively.IV Science code Key Word Page number Adviser 405.04.01 Micellar Enhanced Ultrafiltration, SDS, Lead, Dithizone. 89 Prof.Dr. Senay TAŞCIO?LU