Trafik polisinin meslek etiğini oluşturma çalışması
A Study on creating an etique for police warden
  1. Tez No: 133363
  2. Yazar: YAŞAR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
TRAFİK POLİSİNİN MESLEK ETİĞİNİ OLUŞTURMA ÇALIŞMASI (Yüksek Lisans Tezi) Yaşar ŞİMŞEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2003 ÖZET Trafik Polisinin Meslek Etiğini oluşturmak amacıyla ilk önce emniyet teşkilatının tarihi gelişimine kısaca değinilmiştir. Daha sonra trafik teşkilatının bugünkü durumu incelenmiştir. Trafik Polisinin Türkiyede hangi eğitim aşamalarından geçtiği sunulmuştur. Etik ve meslek etiği kavramları üzerinde durulmuştur. Bu konuların Avrupa polislerinde standart hale gelmesi amacıyla yapılan Avrupa Polis Etiği Yönetmeliği ve bunun Türkiyedeki yansıması sayılabilecek TSE tarafından Türk Polis Birimlerinin meslek standartlarının belirlenmesi çalışmasına yer verilmiştir. Trafik Polisinin Meslek Etiğinin temellerini oluşturacak Trafik polisinin meslek standartları ele alınarak bunlar açıklanmıştır. Çıkan sonuç trafik polisinin meslek etiği konusunda gerek temel eğitim gerekse hizmet içi eğitimlerde yetiştirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Yapılan çalışma trafik polisinin meslek etiği alanında bir açığı kapatmayı ve kaynak olmayı amaçlamaktadır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler :Etik, Trafik polisi Sayfa Adedi :130 Tez Yöneticisi :Prof.Dr Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
A STUDY ON CREATING AN ETIQUE FOR POLICE WARDEN (MLScThesis) YAŞAR ŞİMŞEK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2003 ABSTRACT I have first touched briefly on historical development of the organisation of Police Force in order to establish on etique for Police Warden. Then, today's traffic organisation has been analized. Which stages the traffic police have been undergone in Turkey was presented. The concept of both etique and profession etique have been considered. The Regulations of European Police Etique, which was held in order to have European Police standardised and its reflections in standardising Turkish Police Units by TSE (Turkish Standard Institute) have been studied. By taking traffic warden profession standards,which will constitute the fundamentals of the etique of traffic warden profession has been explained as a result of scanning resources. The result I have reached has inticated that is necessary to train the police not only in basic training courses but also in service training courses in the field of profession etique. This work aims to be a source and also fulfil a gap which has not been examined before. Science Code : Key Words : Etique, Police warden Page Number:130 Adviser :Prof.Dr. Süleyman PAMPAL