Otomobil sigortalarında deneyim fiyatlandırması ve bonus-malus sistemi
Experience rating and bonus-malus system in automobile insurance
- Tez No: 493854
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SUCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Rekabete dayalı sigorta piyasasında sigorta şirketlerinin portföylerini farklı risk gruplarına ayırarak riske dayalı fiyatlandırma yapmaları ve portföyde meydana gelebilecek hasarların yükünü poliçe sahipleri arasında adil bir şekilde dağıtmaları zorunlu hale gelmiştir. Geçmişten beri motorlu araç sigortalarında sigortalılar yaş, cinsiyet, meslek, aracın kullanım tarzı gibi poliçenin düzenlenmesi aşamasında bilinen risk faktörlerine göre risk gruplarına ayrıştırılarak fiyatlandırma yapılmaktadır. Ancak kullanılan risk sınıflandırması ne kadar ayrıntılı olursa olsun sürücülerin trafik kurallarına uyumu, refleks hızı, alkol alışkanlıkları gibi bazı ölçülemeyen risk faktörleri sebebiyle portföydeki risk sınıfları yeterince homojen olamamaktadır. Bu çalışmada ülkemizdeki trafik sigortalı verisi kullanılarak risk sınıflandırması yapılmış, sonrasında ise sonsal faktörler dikkate alınarak kredibilite ve bonus-malus yöntemleri ile düzeltme katsayıları tabloları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In a competitive market it has become compulsory for insurance companies to partition their portfolios into the risk categories with all policyholders belonging to the same category paying the same premium and to fairly distribute the burden of claims among policyholders. Existing motor vehicle insurance risk classification plans have been using to create risk classes according to the priori variables of the insureds such as age, gender, occupation, use of the vehicle etc. whose values can be determined during the process of issuance of the policy. But due to the many important factors such as the habit of obeying traffic rules or swiftness of reflexes of the driver which cannot be taken into account, the risk classes are not homogeneous enough. For this reason with the method of so called experience rating, with a correction applied to the base premiums determined by the risk classification of the insureds, it has been possible to obtain premiums closer to the risk level of the insured and to ensure fairness among the insureds. In this study firstly, insureds are partitioned into the risk classes by using Turkey MTPL (Motor Third Party Liability) insureds data and then adjustment coefficient tables are created with the methods of credibility and bonus-malus system.