Ankara, Erzurum Mahallesi, Oğraş Evi'nin rekonstrüksiyon önerisi
The Reconstruction proposal of the Oğraş House of Ankara
- Tez No: 133362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. B. IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
OĞRAS EVİNİN REKONSTRÜKSİYON ÖNERİSİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Özgür SEVİM GAZI ÜNİVERSİTESİ BEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2003 ÖZET B u çalışma Ankara Kentsel Sit Alanı içerisinde yer alan geleneksel evlerden Oğraş Evi'ni konu etmektedir. Çalışmanın amacı, bu tezi hazırlanması sırasında yıkılan bu tarihi eserin yeniden yapma imkanları ve teknikleri incelenerek, gelecek nesillere aktarılması için en uygun işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında Ankara sit alanı ile evin yakut çevresi ve bugün ki durumu incelenmekte^ karşılaştırılmalı çalışma ile yapıların özgün durumları araştırılmaktadır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, kriterler belirlenerek; bu kriterlerin uygulamaya geçiş safhasında yeni işlev ile düşünüldüğü bir rekonstrüksiyon projesi önerilmektedir. Bilim Kodu.601.04.00 Anahtar Kelimeler ı Ev, Oğraş, Ankara, Erzurum Mahallesi, Rekonstrüksiyon Sayfa Adedi :233 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. B. Işık AKSULU
Özet (Çeviri)
m THE REKONSTRUCTTON PROPOSAL OF THE O?RAŞ HOUSE OF ANKARA ( M. Se. Thesis ) Özgür SEVİM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2093 ABSTRACT The thesis issued on a traditional house belonged by“O?RAŞ'* family, located in the historic urban site area in Ankara. The aim of the study is, to propose the reconstruction project of the building, which is demolished during the prepâtion of the thesis, researching the techniques and the most convenience for future generations. In the scope of the thesis the traditional house «f ”O?RAŞ" and their nearby environment, as well as their present condition examined and the argmiai condition is investigated by die comparative study and historical analysis. While evaluating the results and taking the peculiarities of the region into consideration the proper function for the building is determined and as a result, the reconstruction project is proposed. Science Code : 601.04.00 Key Words : 'Oğraş', House, Ankara, Erzurum District, Reconstruction Page Numberr 233 Snperadviser : Assoc Prof Dr. B. Işık AKSULU