Zincir üretiminde kullanılan 16MnCr5 çeliğine yakma alın kaynak uygulaması ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Flash butt welding application on 16MnCr5 chain steel and investigation of it's mechanical properties
  1. Tez No: 133378
  2. Yazar: UĞUR ARABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ZİNCİR ÜRETİMİNDE KULLANILAN 16MnCr5 ÇELİĞİNE YAKMA ALIN KAYNAK UYGULAMASI VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Uğur ARABACI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada 16MnCr5 zincir çeliklerine yakma alın kaynağı uygulanmış ve bu uygulamanın malzemelerin mekanik ve mikroyapı özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Deney çalışmaları esnasında yığma akım zamanı ve yığma basıncı değişken parametreler olarak seçilmiştir. Ayrıca yakma alın kaynağı ile kaynatılan bu numunelere kaynak sonrası normalizasyon ısıl işlemi uygulanarak, bu ısıl işlemin kaynak kalitesi ve kaynağın mekanik özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonunda değişen parametreler ve kaynak sonrası uygulanan ısıl işlemin kaynağın mekanik özellikleri üzerinde etkili olduğu ve tüm numunelerde en yüksek sertlik değerlerinin kaynak bölgesinde meydana geldiği tespit edilmiştir. Yığma akım zamanı ve yığma basıncının artmasıyla malzemelerin kopma mukavemetlerinde artış olduğu görülmüştür. Bu çalışmada 16MnCr5 zincir çeliği için en uygun yakma alın kaynak parametreleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bilim Kodu :710 Anahtar Kelimeler :Yakma alın kaynağı. Sayfa Adedi : 94 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Cemil ÇETİNKAYA
Özet (Çeviri)
11 FLASH BUTT WELDING APPLICATION ON 16MnCr5 CHAIN STEEL AND INVESTIGATIONS OF IT'S MECHANICAL PROPERTIES (M.Sc. Thesis) Uğur ARABACI GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this s tudy flash butt welding has been applied 16MnCr5 chain steels and their micro structure and mechanical properties have been investigated. During experimential upseting current time and upset pressure were selected as variable parameteres. Further more normalisation heat treatment was aplied to the samples welded and effect of heat treatment on welding quality and mechanical properties have been investigated. Experimental results showed that the variable welding parameters and applied heat treatment effected the mechanical properties of welding where highest hardness values have been observed on weldig zoon. It was found also that increasing upset current time and upset pressure, increased the tensile strenght of materials. In this study the best flash butt welding parameters for 16MnCr5 chain steel have been tried to determined. Science Code : 710 Key Words : Flash butt welding, Page Number: 94 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Cemil ÇETİNKAYA