Etkileşim için düzenlenmiş sıra sayısı dönüşüm testi
The Alligned rank transformation test for interaction
  1. Tez No: 133379
  2. Yazar: ŞAFAK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GAMGAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ETKİLEŞİM İÇİN DÜZENLENMİŞ SIRA SAYISI DÖNÜŞÜM TESTİ (Yüksek Lisans Tezi) ŞAFAK ÖZCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada önce, uygulamada sık karşılaşılan iki bağımsız örnek, k bağımsız örnek, tek örnek veya eşleşmiş çiftler, rastgele tamamlanmış blok tasarımı ve korelasyon problemleri için sıra sayısı dönüşüm testleri, ardından da etkileşim için sıra sayısı dönüşüm testi açıklanmıştır.Sonra etkileşim için sıra sayısı dönüşüm testinin zayıf yanı vurgulanmış ve bu özellik sayısal bir örnekle gösterilmiştir.Etkileşim için sıra sayısı dönüşüm testi yerine önerilen düzenlenmiş sıra sayısı dönüşüm testi tanıtıldıktan sonra son bölümde de gerçek veriye dayalı bir uygulamaya yer verilmiştir. Bilim Kodu : 406.02.00 Anahtar Kelimeler : iki yönlü sınıflandırma, etkileşim, parametrik olmayan testler, varyans analizi; Sayfa Adedi : 45 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Hamza GAMGAM
Özet (Çeviri)
11 THE ALLIGNED RANK TRANSFORMATION TEST FOR INTERACTION (M.Sc.Thesis) ŞAFAK ÖZCAN GAZI UNIVERSITY INSTITUDE of SCIENCE and TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study rank transformation test for two independent samples, k independent samples, one sample or matched pairs, randomized complete block design, and correlation are explained after then rank transformation test for interaction is explained. Limitations of the rank transformation test for interaction are emphasized and these limitations are presented by an numeric example. To overcome the limitations of the rank transform test for interaction the test known as aligned rank transformation test is recomended. A real life data application is utilized to illustrate the alternative test. Science Code Key Word Page Number Advisor : 406.02.00 : two-way calssifications, interaction, nonparametric tests, analysis of variance; :45 : Prof.Dr.Hamza GAMGAM