Etanol-dizel yakıtı karışımlarının dizel motor performansı ve egzoz emisyonlarına etkisi
Effects of ethanol-diesel fuel blends on engine performance and exhaust emissions of a diesel engine
  1. Tez No: 133389
  2. Yazar: ÖZER CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET ÇELİKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ETANOL-DİZEL YAKITI KARIŞIMLARININ DİZEL MOTOR PERFORMANSI VE EGZOZ EMİSYONLARINA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Özer CAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Etanol, alternatif yenilenebilir bir yakıt olarak çeşitli tarımsal ürünlerden elde edilebilmektedir. Oksijenli yakıt olarak etanolun is, CO ve SO2 emisyonları üzerine iyileştirici etkisi nedeniyle alternatif yakıt olabilecektir. Etanol-dizel yakıtı karışımları, motorda herhangi bir değişiklik yapılmadan pratik olarak uygulanabilmektedir. Standart dizel yakıtına (No 2 D) etanol karıştırılması ile değişen karakteristikleri (ısıl değeri, yoğunluğu ve setan sayısı) ile motor çalışma parametrelerini, yanma işlemini ve emisyonları değiştirmektedir. Homojenliği, soğukta akış özellikleri, uçuculuğu, antikorozyon özellikleri ise yakıt karışımının kalitesini belirleyen en önemli özellikleridir. Bu çalışmada, No 2 D yakıtına (hacimsel oranda %10, %15, %20) etanol katkısının 4 zamanlı, dört silindirli turboşarjlı ön yanma odalı (IDI) bir dizel motorunda farklı yakıt enjeksiyon basınçlarında (100, 150, ve 250 bar) motor performansı ve egzoz emisyonlarına etkisi incelenmiştir. No 2 D yakıtına etanol katkısının düşük eşdeğerlik oranındaki egzoz emisyonlarının değişimini değerlendirebilmek için farklı yüklerde de (%100, %75 ve %50) deneyler yapılmıştır. Yakıt karışımlarının homojenliğini ve stabilizesini sağlayabilmek için karışıma %1 oranında izopropanol eklenmiştir. Deneysel bulgulara göre; etanol-dizel yakıtı karışımları ile CO, is ve SO2 emisyonları azalırken NOx emisyonlarında artış olmakta ve motor gücünde ise (%10 etanol için) %12,5 ve (%15 etanol için) %20 azalma olmaktadır. Enjeksiyon basıncının artırılması ile özellikle 1500 -11 2500 min"1 motor hızları arasında dizel yakıtına göre CO ve is emisyonlarında azalma meydana gelirken motor performansı olumsuz etkilenmiştir. Tam yükteki etanol katkısının emisyonlar üzerine iyileştirici etkisi, kısmi motor yüklerinde düşük eşdeğerlik oranından dolayı daha az oranda gerçekleşmiştir. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler :Etanol-dizel yakıtı karışımı, Motor performansı, Egzoz emisyonu, Enjeksiyon basıncı Sayfa Adedi : 96 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İsmet ÇELİKTEN
Özet (Çeviri)
Ill EFFECTS OF ETHANOL-DIESEL FUEL BLENDS ON ENGINE PERFORMANCE AND EXHAUST EMISSIONS OF A DIESEL ENGINE (M. Sc. Thesis) Özer CAN GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT Ethanol is an alternative renewable fuel which can be produced from different kinds of agricultural products. Ethanol as an oxygenated fuel can be an alternative fuel for diesel engines in order to reduce emissions such as soot, CO and SO2. Ethanol-diesel fuel blends can be practically used in diesel engines without modifications. Ethanol addition changes characteristics of diesel fuel No.2 (heating value, density and cetane number), which affects engine operating parameters, combustion processes, performance and emissions of diesel engines. Homogeneity, cold flow, flash point and anticorrosion are very important specifications that determine quality of the fuels. In this study, effects of ethanol addition (10, 15 and 20 % in volume) to No.2 diesel on the performance and emissions of a four cycle, four cylinder turbocharged indirect injection (IDI) diesel engine having different fuel injection pressures (100, 150, 200 and 250 bar) was investigated. The effects of ethanol addition to No.2 diesel fuel were also tested different load condition (%100, %75, and %50) in order to evaluate emissions changes at a lower equivalence ratio. 1% isopropanol was added into the fuel blends to satisfy the homogeneity and prevent phase separation. Experimental results showed that ethanol addition reduces CO, soot and SO2 emissions, although it caused increasing in NO* emission and approximately 12.5% (for 10% ethanol addition) and 20% (for 15 % ethanol addition) power reductions. It was also found that increasing the injection pressure of the engineIV running with ethanol-diesel fuel decreased CO and smoke emissions, especially between 1500 and 2500 rpm, with respect to diesel fuel, while it caused some reduction in the power. The significant effects of ethanol addition on the the emissions at full load were not determined at partial loads due to lower equivalence ratio..5 Science Code : 708 Key Words : Ethanol-diesel fuel blends, Engine Performance, Exhaust emissions, Injection pressure Page Number : 96 Adviser : Asist. Prof. Dr. İsmet ÇELİKTEN