Mantolama tekniği ile güçlendirilmiş betonarme kolonların davranışını etkileyen parametreler
Parameters affecting the behaviour of R. C. columns strengthened by jacketing technique
- Tez No: 133420
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL TANKUT, PROF. DR. HÜSNÜ CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
MANTOLAMA TEKNİĞİ İLE GÜÇLENDİRİLMİŞ BETONARME KOLONLARIN DAVRANIŞINI ETKİLEYEN PARAMETRELER (Doktora Tezi) Bengi AYKAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Bugüne kadar, kolonların mantolama tekniği ile güçlendirilmesi konusunda pek çok çalışma yapılmıştır. Fakat bu çalışmalarda; manto boyuna ve enine donatısı ile manto alanının mevcut kolonunkilere oranının yaklaşık olarak 1 olduğu ve genelde kesitin kare olduğu varsayılmıştır. Oysa, gerçekte yapılan uygulamalarda bu oranın korunması çoğu kez mümkün olamamaktadır. İşte bu sebepten yola çıkılarak, bu oranın 1 den farklı olması durumunda, mantolama yöntemi ile güçlendirilen kolonların davranış ve dayanımında ne gibi değişiklikler olabilir sorusuna cevap olarak, bu doktora tezi çalışmasının yapılması planlanmıştır. Bu çalışmada kare ve dikdörtgen kesitli kolonlar için; manto alanı, manto boyuna donatısı, manto etriyesi, ve manto boyuna donatısı sayısı değişken olarak ele alınmış ve bu değişkenlerin davranış ve dayanım üzerindeki etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Çalışmanın sonunda, yukarıda sıralanan değişkenlerin davranış ve dayanım üzerinde genelde olumsuz bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bilim Kodu : 624 03 01 Anahtar Kelimeler : Betonarme kolon, güçlendirme, onarım, manto Sayfa Adedi : 167 Tez Yöneticileri : Prof.Dr.Tuğrul TANKUT ve Prof.Dr.Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
PARAMETERS AFFECTING THE BEHAVIOUR OF R.C. COLUMNS STRENGTHENED BY JACKETING TECHNIQUE (Ph. D. Thesis) Bengi AYKAÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT Numerous experimental studies have been out the subject of the strengthening columns by jacketing technique. However, in these studies, the ratio of longitudional and transverse reinforcements and the area of the jacket to those of the existing columns were selected about 1, and generally specimens having square cross-sections were used. However, in actual practice, it is not possible to maintain this ratio. The work reported in the present doctoral thesis was planned to investigate the effects of these parameters on the performance of columns strengthened by jacketing. In this study, jacketing area, longitudional reinforcement in the jacket, stirrups of the jacket, and the number of longitudional bars in the jacket were selected as the basic variables and the effects of these variables on the strength and behaviour were investigated experimentally. At the end of the study, it is concluded that, the variables stated above, generally do not have a negative effect on the behaviour and strength. Secience Code Key Words Page Number Advisers 624 03 01 Reinforced column, strengthening, repair, jacket 167 Prof.Dr.Tuğrul TANKUT ve Prof.Dr.Hüsnü CAN