Esnek imalat sistemlerinde parça seçimi, operasyon atama ve alet deposu yerleşimi için sezgisel algoritmalar
Heuristic algorithms for port selection, operation assignment and tool magazine configuration in flexible manufacturing systems
- Tez No: 133421
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ESNEK İMALAT SİSTEMLERİNDE PARÇA SEÇİMİ, OPERASYON ATAMA VE ALET DEPOSU YERLEŞİMİ İÇİN SEZGİSEL ALGORİTMALAR (Doktora Tezi) Murat ARIKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Esnek İmalat Sistemlerinde (EİS) üretime başlamadan önce verilmesi gereken kararlan içeren planlama problemleri, sistem kaynaklarının verimli kullanımı, dolayısıyla sistemin etkin işletiminin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada, EİS planlama problemleri arasında yer alan parça seçimi, operasyon atama ve alet deposu yerleşimi problemleri ele alınmış ve ortak bir karışık tamsayılı programlama modeli ile ifade edilmiştir. Ancak, problemin kombinatoryal bir yapıya sahip olması, büyük boyutlu problemlerin matematiksel modeller yardımıyla çözülmelerini güçleştirmektedir. Bu nedenle, problemin çözümü için tavlama benzetimi ve kısa ve uzun dönem hafızalı tabu arama algoritmaları geliştirilmiştir. En iyi parametre setleri faktöryel deney tasarımı ile belirlenen algoritmaların etkinlikleri, rassal olarak üretilmiş farklı büyüklükteki problemler üzerinde test edilmiş ve elde edilen sonuçlar matematiksel model çözümleriyle karşılaştırılmıştır. Tavlama benzetimi ve uzun dönem hafızalı tabu arama algoritmalarının oldukça iyi sonuçlar verdikleri gözlenmiştir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Esnek İmalat Sistemleri, planlama problemleri, parça seçimi, tavlama benzetimi, tabu arama Sayfa Adedi : 198 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil EROL
Özet (Çeviri)
HEURISTIC ALGORITHMS FOR PART SELECTION, OPERATION ASSIGNMENT AND TOOL MAGAZINE CONFIGURATION IN FLEXIBLE MANUFACTURING SYSTEMS (Ph.D. Thesis) Murat ARIKAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT FMS planning problems are crucial for providing an efficient use of a system including the decisions that have to be taken before the system starts to operate. This study entails joint operation of part selection, operation assignment and tool magazine configuration problems and develops a joint mixed integer programming model. Unfortunately, the combinatorial structure of the problem makes the solution difficult and time consuming for real-world size problems by using the proposed model. Therefore, simulated annealing and tabu search algorithms are developed to solve the problem. The performance of the algorithms, for which the best parameter sets are determined by factorial design analysis, is tested on the random generated problems with different sizes. The results are compared with those of the mathematical model. It has been observed that the simulated annealing and tabu search algorithm with longer term memory provides high quality solutions for the problem. Science Code : 919 Key Words : Flexible Manufacturing Systems, planning problems, part selection, simulated annealing, tabu search Page Number : 198 Adviser : Prof. Dr. Serpil EROL