Bursa yerel kent renk paletinin oluşturulması ve geleneksel renk kültürü ile ilişkisi
Constituting vernacular color palette of Bursa and its relation with traditional color culture of the city
- Tez No: 133423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
BURSA YEREL KENT RENK PALETİNİN OLUŞTURULMASI VE GELENEKSEL RENK KÜLTÜRÜ İLE İLİŞKİSİ (Doktora Tezi) Susan HABIB GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Her kentin imajını belirleyen öğelerden biri Onun renk semasıdır. Bu, tarihsel bir fenomen ve kültürünün bir yansımasıdır. Bir kentin geleneksel renk kültürü çeşitli etkenlere bağlı olarak yüzyıllar boyunca gelişen bir kavramdır. Bu çalışma bu kavramı tanımlamakta, onu Bursa özelinde kamu yapıları dış yüzey renklerinde, bu yapıların içinde yer alan çinilerin renkleri, Bursa dokumaları ve bu dokumalar üzerinde uygulanan işlemelerin renklerinde incelemekte, onları Bursa yerel konut dış yüzeylerinin renkleriyle karşılaştırarak, Bursa'da bir geleneksel renk kültürünün varlığını ispatlamaya çalışmaktadır. İncelemeler sırasında Jean Phlippe Lenclos'nun yöntemi kullanılmakta ve onun yerel konut renkleriyle sınırlı olan yöntemini, kentin renk kültürü ürünlerini de kapsayarak geliştirmeye çatışmaktadır. Bu amaçla Bursa'da bugün bulunmakta olan ve çoğu on dokuzuncu yüzyıl sonu ile yirminci yüzyılın başına ait yerel konut örneklerinin cephelerinde bulunan renkli yüzey ve elemanlar için ayrı ayrı genel renk paletleri oluşturulmuş, daha sonra bunlar iki temel renk paletinde toplanmışlardır: Geniş renkli yüzeylerin ve noktasal renkli yüzeylerin renk paletleri. Bu iki renk paleti üst üste konulduğunda Bursa yerel konut mimarisi cephelerinin renk paleti ortaya çıkmıştır. Bu paletin, Bursa geleneksel renk kültürünün oluşmasında katkısı var sayılan faktörlerin renk paletleriyle yapılan11 karşılaştırmalar, kırmızı ve san nüanslarının en sık ve ortak olarak kullanıldıklarını göstermiştir. Kırmızı ve sarıdan sonra mavi ve yeşilin nüansları bu ortak renkleri oluşturmaktadırlar. Pek çok restorasyon çalışmasında cephelere uygulanan beyaz renk ise yeşilden sonra gelmektedir. Bursa yerel konut mimarisi cephelerinin renk paleti, restorasyon çalışmalarında baz alındığı taktirde, renk restorasyonu mimari restorasyonla birlikte kent kültür ve yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan yerel mimari renklerini yeniden canlandırabilecektir. Bilim Kodu : 807 - 808 Anahtar Kelimeler : Bursa, geleneksel renk kültürü, yerel mimari, renk paleti Sayfa Adedi : 317 Tez Yöneticisi : Doçent Dr. Zeynep ONUR
Özet (Çeviri)
uı CONSTITUTING VERNACULAR COLOR PALETTE OF BURSA AND ITS RELATION WITH TRADITfONAL COLOR CULTURE OF THE CITY (PhD Thesis) Susan HABIB GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT Color scheme of a city is one of the characteristics of its image, a historical phenomenon and a reflection of its culture. A city's traditional color culture is a concept developed depending on several factors throughout long centuries. This study defines this concept, researches it particularly on Bursa, through colors on facades of public architecture of the city, tiles inside those public buildings, textiles produced in Bursa and embroideries applied on them. Then it compares those colors with ones on facades of vernacular houses of Bursa in order to prove the existence of a color culture in the city. The study uses the methodology developed by Jean Philippe Lenclos, tries to improve his methodology by comprising products of the color culture of the city. On this direction, separate general color palettes are constituted for all architectural elements and colored surfaces on facades of Bursa vernacular houses, which mostly have been remained from late nineteenth and early twentieth century in Bursa. These are then gathered in form of two different palettes: wide colored surfaces' palette, and punctual colored surfaces' palette. Overlapping these two exposes the color palette of facades of Bursa's vernacular housing architecture. Comparisons amongst this palette and color palettes of hypothetical factors contributed forming traditional color culture of Bursa illustrate that nuances of red and yellow are the most commonIV colors used in all investigated factors and facades of Bursa vernacular houses. Nuances of blue and then green follow red and yellow. White color, which is applied on most of facade restorations, comes only after the green. In the event of using the color palette of facades of Bursa vernacular housing architecture as a basis, color restoration with the architectural one will be able to refresh colors of vernacular architecture as integral parte of the city's culture and life. Science Code : 807 - 808 Key Words : Bursa vernacular architecture, traditional color culture, color palette Page Number ; 317 Adviser : Assistant Professor Zeynep ONUR