Çelik konstrüksiyonlu hacim kontrollü sera tasarımı, enerji korunumu ve ısıtma borularının korozyon özelliklerinin araştırılması
Steel constructed greenhouse design with volume controlling, energy saving and investigation of corrosion properties of the heating pipes
- Tez No: 133424
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİM IŞIK, YRD. DOÇ. DR. BEHÇET GÜLENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÇELİK KONSTRÜKSİYONLU HACİM KONTROLLÜ SERA TASARIMI, ENERJİ KORUNUMU VE ISITMA BORULARININ KOROZYON ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI (DOKTORA TEZİ) Nurullah KIRATLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Bu çalışmada; hacim kontrollü sera konstrüksiyonunun mevcut sera konstrüksiyonlanna göre enerji korunumu, bitkisel özelliklere etkileri ve sera ısıtma borularının atmosferik korozyon özellikleri araştırılmıştır. Çalışmada sabit, hacmi % 10 oranında küçültülmüş sabit, hacmi % 20 oranında küçültülmüş sabit, dikey yönde hareketli-hacim kontrollü olmak üzere 4 adet sera kurulmuş, her bir seranın ısı ve yakıt gereksinimleri hesaplanmıştır. Seralarda ilkbahar ve sonbahar yetiştirme dönemlerinde iki ayrı deneme yapılmış, sera içi sıcaklık ve sera içi bağıl nem değerleri, her yetiştirme döneminde ve her bir uygulama için saptanmış, bunların domates bitkisinin verim ve meyve kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çelik boru ve galvanizli çelik ısıtma borularında sera tipine göre korozyon özellikleri, 3, 6, 9 ve 12 aylık sürelerdeki ağırlık azalması ve oksit tabakalarının aylara göre değişimleri incelenmiştir. Sonuçta; hacim kontrollü-hareketli sera, diğer sera tiplerine göre % 25 oranında ısı tasarrufu sağlamıştır. Sera içi sıcaklık değerlerinde farklılık oluşmazken, bağıl nem değerleri sera hacmine bağlı olarak azalmıştır. Sera tipi, meyve sayısı, meyve ağırlığı ve meyve kalitesini etkilemiştir. Sera hacmi küçüldükçe meyve kalitesi de artmaktadır. Hacim kontrollü-hareketli sera, diğer sera tiplerine göre ürün gelişiminde iki hafta erkencilik sağlamıştır. Seratipine göre korozyon değerlerinde fark oluşmamış fakat iki farklı malzeme arasında büyük farklar oluşmuştur. Çelik boru daha kısa sürede korozyon a uğrarken, galvanizli çelik boruda herhangi bir korozyon söz konusu olmamıştır. Çelik boruda ilk aylarda daha hızlı olan korozyon, zamana bağlı olarak azalmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticileri :710 : Sera, Sıcaklık, Bağıl Nem, Verim, Korozyon, Ağırlık Değişimi, Oksit Katmanı 119 : Prof.Dr. Alim IŞIK Yrd.Doç.Dr. Behçet GÜLENÇ
Özet (Çeviri)
ut STEEL CONSTRUCTED GREENHOUSE DESIGN WITH VOLUME CONTROLLING, ENERGY SAVING AND INVESTIGATION OF CORROSION PROPERTIES OF THE HEATING PIPES (Ph.D.Thesis) Nurullah KIRATLI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT In this study, energy saving of greenhouse constructed of volume control over that of traditional greenhouses well investigated. The effect of greenhouse volume on the properties of plant and atmospheric corrosion properties of heating pipes were investigated. It was designed and constructed 4 different greenhouses; 1) a greenhouse which is stable, 2) a greenhouse with 10% reduced volume, 3) a greenhouse with 20% reduced volume and 4) a greenhouse whose volume can be increased up to 30%. Heat and fuel requirements of each greenhouse were calculated. Two different experiment were carried out during the autumn and spring. Tempareture and relative humudity were measured inside the greenhouse for each experiment. Effect of temperature and relative humidity on quality and plantig efficiency of tomotoes were determined. Weight loss and changing of the thickness of the oxide layers on steel pipes and galvanized steel pipes were examined. These examination were carried out for the 3, 6, 9 and 12 months. It was determined that greenhouse with the changing volume saved 25% energy. Althouyt the temperature was stable in the greenhouse, relative humidity was reduced with decreasing greenhouse volume. The volume control of greenhouse affected the number of tomato fruit, weight of plant and quality of the fruits. Quality of fruitplant improved with decreasing greenhouse volume.IV Volume controlling greenhouse saved two weeks for the harvasting time. Corrosion charesteristics of the greenhouse remained the same but, heating pipes showed different corrosion charesteristics. Galvanized heating pipes showed no corrosion while steel pipe corrosed in a short time. During the first month steel pipe corrosed faster but later on it's corrosion rate decreased. Science Code Key Words Page number Advisers 710 Greenhouse,, Temperature, Relative Humidity, Yield, Corrosion, Weight Variation, Oxide Thickness 119 : Prof.Dr. Alim IŞIK Assoc.Prof. Dr. Behçet GÜLENÇ